Epidemie sice slábne, ale omikron může zamíchat kartami. V lednu podle epidemiologa silně udeří. Počty nemocných raketově stoupnou

Koronavirová epidemie je v česku už několik týdnů na ústupu. Přesto není důvod k optimismu. Problémem je, že variantu delta začíná vytlačovat nevyzpytatelnější omikron.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože epidemie covidu-19 v Česku už několik týdnů slábne, vyhráno není. Naopak. Experti se obávají, že dosud nejrozšířenější koronavirovou variantu delta nahradí nakažlivější omikron, který má neobvykle vysoký počet mutací. A udeří velmi rychle a silně „Nedá se vyloučit, že po Novém roce nastoupí omikron a čísla se začnou opět zhoršovat. A na to se musíme připravit,“ řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek Seznam Zprávám. Nouzový stav v zemi skončí 25. prosince a nová vláda ho zatím nehodlá prodlužovat.

Dokáže obejít imunitu

Útlum epidemie přišel, přestože vládní opatření nebyla nijak drastická, zůstaly otevřené restaurace i školy. „Jsme v sestupné fázi, která ukazuje, že variantu delta se podařilo zvládnout. Do Vánoc nedojde k tomu, že bychom šli nahoru,“ cituje epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymulu Blesk. Napomáhá tomu i více než 60ti procentní proočkovanost populace a velký počet lidí, kteří onemocnění prodělali. Data ze světa však ukazují na to, že očkování nebo prodělání nemoci na omikron funguje jen z 20 procent.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Roman Prymula

Omikron může nastoupit velmi rychle. „Ta varianta dokáže obcházet imunitu navozenou jak proběhlým onemocněním, tak vakcinací,“ vysvětlil epidemiolog.  Nabádá k očkování třetí posilující dávkou. „To, co zatím funguje, je trojdávkové schéma, kde by se účinnost mohla pohybovat na 70 až 75 procentech,“ uvedl. Podle jeho odhadů bude klíčová polovina ledna, kdy by omikron měl silně udeřit. Dodal, že epidemiologické křivky mohou zaznamenat dosud nejvyšší hodnoty, píše list.

Omikron: Nárůst o 500%

Podle Státního zdravotního ústavu bylo k 17. prosinci ve světě potvrzeno 7 697 případů varianty omikron, přes 5 200 pak v Evropě. Oproti minulému týdnu jde o zhruba 500 procentní nárůst. V Česku se podle zdravotního ústavu zřejmě šíří skrytě v komunitách. „Vzhledem ke komunitním nálezům varianty omikron lze předpokládat její skryté šíření a je tedy nutné zachovávat veškerá opatření ke snížení přenosu v komunitě,“ řekla vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Kvůli vysoké nakažlivosti zařadila Světová zdravotnická organizace variantu omikron mezi obávané typy koronaviru. Dosud byla varianta odhalena v 57 zemích. Podle odborníků je asi šestkrát nakažlivější než varianta delta. Mezioborová skupina pro epidemické situace vyzvala novou vládu, aby prodloužila v Česku nouzový stav, který umožňuje přísnější protiepidemická opatření a nařízení pracovní povinnosti zdravotníků. Premiér Petr Fiala po prvním zasedání vlády řekl, že nouzový stav po 25. prosinci pokračovat nebude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články