„Brzy nám může chybět až deset tisíc učitelů,“ varuje šéf školských odborů František Dobšík. Malý růst učitelských platů vnímá jako podraz

Platy učitelů v letošním roce porostou, ovšem ne tak, jak se čekalo. A ve školství toto citlivé téma vyvolalo velký rozruch.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

František Dobšík je předsedou Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Pro Události 247 řekl, jak to nyní vypadá s plánovaným zvyšováním platů učitelů.

V programovém prohlášení vlády se uvádí, že platy pedagogů neklesnou pod 130 procent. Ve skutečnosti tak tomu ale není, že? 

V žádném případě. Podle našich propočtů jsme někde na 120 procentech. 

Podle ministra školství Petra Gazdíka jsou průměrné mzdy na 132 procentech. Jenže v reálu jsou nižší a letos se ještě propadnou. Je to tak? 

O tom chceme s ministrem jednat. Na prvního února svolal na náš podnět školskou tripartitu. Chceme vidět návrh rozpočtu. 

Do průměrných platů učitelů se počítají i částky pro vedoucí pracovníky, všechny odměny a příplatky za přesčasy nebo práce navíc, tudíž na ně nedosáhne každý pedagog. Je to problém? 

Tak to je, a tak to respektujeme. Vnímám, že ředitel je vedoucí pracovník, který má vyšší mzdu. A plat vedoucích pracovníků toto číslo poté navyšuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Učitelka

Mzdy učitelů měly růst o tři a půl procenta, nakonec ale porostou jen o procenta dvě. Vnímáte to jako podraz? 

Slovo podraz bych se nebál použít. Před svátky nastoupila nová vláda a my jsme byli ujišťováni, že se na školství sahat nebude. Byli jsme velmi rozpačití, nikdo to s námi neprojednal. Je třeba, aby platy byly pro mladé motivací, teď je to ale ohroženo. Vnímají to negativně. 

Dokážete odhadnout, o jakou částku letos platy učitelů porostou? 

To je těžké, neznáme návrh rozpočtu, který se dozvíme až před tripartitou. Uvidíme, jak se na školství sáhlo. Mluví se o úsporách, ale něco odhadovat je obtížné. 

Někdo říká, že se učitelům za poslední roky přidalo dost, někdo zase, že se jedná jen o splacení dluhu za předešlé roky. Jak to tedy je? 

Za minulé vlády se nám povedlo do prohlášení dostat, že platy pedagogických i nepedagogických pracovníků narostou oproti roku 2017 o padesát procent, abychom se dostali na úroveň zhruba 130 procent. Vláda zvedla platy o padesát procent, takže svůj slib splnili. Je to trend, který jsme potřebovali, aby se tato profese zatraktivnila. Pedagogů je málo, silné ročníky půjdou do důchodu a brzy nám může chybět až deset tisíc učitelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výuka ve škole

Česko je v rozpočtovém provizoriu, takže ředitelé musí dotovat růst tabulkových platů z peněz na odměny. Je to pro ně problém? 

Na velkých školách to problém asi není, ale na těch menších to problém být může. 

Loňská vláda mnohdy jednala chaoticky a od té nové se čekalo zlepšení. Jaká je ale realita? 

Zklamání tady je, ale máme příslib od ministrů Gazdíka a Jurečky, se kterým jsme už jednali, že bude schválen státní rozpočet a podle toho se pak bude odvíjet i ekonomika za první pololetí. Není to uzavřené, během roku budeme hledat řešení. 

Znamená to, že letos mzdy porostou pomaleji, že učitelé dostanou více přidáno v roce 2023? 

Chceme o tom vést jednání. Je důležité znát návrhy rozpočtů a rozpočtové výhledy. Nechci předjímat, ale každopádně by to za nás mělo logiku. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články