Mnoho lidí si bohužel myslí, že léčit každou nemoc antibiotiky je to nejlepší, co mohou udělat. Opak ale může být pravdou.
O problematice nadměrného užívání antibiotik jsme si povídali s doktorem Janem Strojilem, který nyní působí na oddělení urgentního příjmu FN Olomouc
Mohou na covid-19 zabírat nějaká běžně dostupná antibiotika? Pro mnoho lidí je to stále lék na všechno…
Antibiotika na COVID nezabírají a zabírat nemohou. Jde o virovou infekci, antibiotika působí jen na bakterie a jejich role v léčbě COVIDu je jen okrajová. Zcela výjimečně se může stát, že na virový zápal plic nasedá bakteriální infekce, tam pak samozřejmě význam mají. Nebo u těch zmiňovaných pacientů s poruchou imunity, kde může být na místě jejich preventivní podání, třeba po chemoterapii ničící kostní dřeň.
Pro drtivou část populace jsou tedy antibiotika naprosto zbytečná, pokud jde o covid?
Ano, navíc nebezpečná a škodlivá. Bohužel, zde musíme i ukázat do vlastních řad, nadbytečný předpis antibiotik je stále problémem. Je potřeba připomínat, že kašel může přetrvávat několik týdnů a není důvodem k antibiotické léčbě. Ani nekomplikovaný covidový zápal plic nevyžaduje antibiotika.
Může se stát, že si tělo vytvoří rezistenci a přestane je časem vnímat jako účinný lék?
Tělo nikoliv, ale může se stát – a stává se – že se bakterie naučí se antibiotiku bránit a přestanou být vnímavá k léčbě. Toto riziko je neoddělitelné od léčby, je to základní biologický mechanismus, přežití silnějšího (nejlépe adaptovaného). Při množství bakterií a rychlosti jejich dělení je takřka nevyhnutelné, že některé z nich se naučí přežít, je to jen otázka štěstí a času.
Chápu to správně, že každé použití antibiotik nese riziko ztráty jejich účinnosti?
Je to tak. Z nemalé míry antibiotika ztrácíme i kvůli vlastním chybám v léčbě. Každé použití opravdu nese riziko ztráty účinnosti, v tom jsou antibiotika unikátní. A to nikoliv jen ztráty účinnosti u konkrétního pacienta, ale v případě rozšíření rezistentních bakterií i u pacientů budoucích.
Kdy je tedy používat?
Antibiotika by měla být precizním „skalpelem“, kterým cíleně řešíme identifikované infekce, nikoliv náplastí na vše. Bohužel stále vidíme na ambulanci pacienty, kteří přicházejí COVID pozitivní s tím, že jim jejich lékař nasadil širokospektrá antibiotika. V naprosté většině případů je to zbytečné a vrátí se nám to jako bumerang.