Nouzový stav skončil. Přehled opatření platných do konce roku

S koncem nouzového stavu neplatí některá dříve zavedená opatření. Vláda však vyhlásila nové restrikce, které se ke konci roku ještě zpřísní.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Nová vláda Petra Fialy (ODS) se již na začátku svého působení rozhodla neprodloužit nouzový stav. Mnoho odborníků však tento krok kritizuje a považuje ho za nerozvážný. Fiala uvedl, že se chce spoléhat na pandemický zákon, podle kterého vláda připravila změny a opatření. Podle některých epidemiologů se však podceňuje riziko šíření mutace omikron.

V sobotu zemřelo 20 lidí s covidem-19

Počet nakažených postupně klesá a epidemie zpomaluje. V sobotu bylo potvrzeno podle serveru TN 1086 nových případů. Počet byl však ovlivněn tím, že se jednalo o svátek. Vrchol aktuální vlny nastal 25. listopadu, kdy bylo pozitivně testováno skoro 28 000 lidí. Od té doby čísla pomalu klesají. Situaci však může ovlivnit mutace omikron.

iZdroj fotografie: Depositphotoss
Testy na covid-19

Aktuálně je ve vážném stavu přes 700 pacientů a zemřelo celkově přes 35 000 lidí, z toho 20 z nich v sobotu. Nejhůře je na tom nyní okres Ústí nad Labem, kde počet nakažených je přes 640 tisíc na 100 tisíc nakažených. Následuje okres Mělník a Praha-Východ. Očkování má ukončeno přes 6,6 milionů lidí a třetí dávku má již více než 2 milióny lidí.

Nová opatření

S koncem nouzového stavu se zmírní některé restrikce. Vláda však vyhlásila nové, platné, do začátku ledna. Jejich přehled přinesl server TN. Vláda plánuje po svátcích zasedat a jednat o opatřeních. Je tedy otázkou, jestli nenastane další zpřísňování. Po konci nouzového stavu skončila omezená otevírací doba hospod a barů, může se také pít alkohol na veřejnosti a pořádat vánoční trhy, které však ve většině měst již skončily.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oslavy

Nová opatření nejsou tak tvrdá, jako tomu bylo dříve, vláda spoléhá na odpovědnost občanů. Na hromadných akcích může být až 1000 lidí, od 29. prosince jen 50. U stolu může sedět maximálně šest lidí, od 29. prosince jen čtyři. Do podniků a na akce smí jen očkovaní nebo ti, co nemoc prokazatelně prodělali. Ověření bude probíhat pouze na základě QR kódu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články