Na letošek připadají oslavy 200 let od narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. K této příležitosti se v Česku odehraje řada akcí.
O tom, jak vše bude probíhat a co se chystá, jsme si povídali s Jakubem Cardou, vedoucím aktivit k oslavám G. J. Mendela a ředitelem Společně o.p.s.
Dojde například k rekonstrukci skleníku, kde Mendel křížil hrášek či k postavení sochy na jeho počest, a to na náměstí, které nese jeho jméno. Soutěž o nejlepší návrh nedávno skončila, kdo vyhrál a co má tento návrh symbolizovat?
Soutěž o nejlepší návrh sochy pro G. J. Mendela vyhrál Jaromír Gagulák, brněnský rodák a patriot, který v roce 2001 získal cenu Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost. Návrh má symbolizovat práci G. J. Mendela, který na základě svých pokusů zjistil zákonitosti, které se vztahují k přenosu alel z rodičů na potomstvo. Takto byla exaktně formulována tři pravidla, která byla později definována jako Mendelovy zákony dědičnosti.
Jak vypadá vítězné dílo, už to můžete prozradit?
Předkládané dílo „Hrachovina“ odkazuje k těmto zákonům dědičnosti. Monumentální část díla znázorňuje křížení alel při úplné dominanci, kdy dochází v parentální generaci ke křížení jedinců heterozygotních v obou znacích. Zde docházíme při použití Mendlova čtverce k výslednému fenotypovému štěpnému poměru 9 : 3 : 3 : 1, tady znázorněných jako devět kulatých žlutých, třech kulatých zelených, třech hranatých žlutých a jedné hranaté zelené.
Kdy bude monument na náměstí reálně stát?
Začátek instalace monumentu v prostoru Mendlova náměstí je v plánu bezprostředně po ukončení veškerých prací spojených s jeho aktuální rekonstrukcí.
Váže se k němu nějaká zajímavost?
Za jednu z největších zajímavostí považujeme umístění jmen významných donátorů přímo na sochu, stejně jako i vložení jejich fyzické a sekvenované DNA do vnitřní uzamykatelné části sochy. Jedná se o určité zanechání odkazu pro budoucí generace.
Mohou lidé finálové návrhy vidět?
Aktuálně probíhá výstava všech přihlášených návrhů v OC Galerie Vaňkovka Brno, kde se můžete seznámit s jejich autory, modely, vizuály a popisy, které vedly k jejich realizaci. Výstava probíhá do 28.2.2022, takže ji neváhejte navštívit.
Co světu Gregor Johann Mendel přinesl?
Ačkoliv to paradoxně není mezi českou veřejností příliš známo, G. J. Mendel byl zakladatelem oboru genetiky – vědy, která má vliv na vše kolem nás a provází nás celým naším životem. Ve světovém měřítku se řadí mezi jedny z nejvýznamnějších osobností dějin, jako byl například Albert Einstein, Isaac Newton či Charles Darwin.
Jestli se nepletu, byl také opatem Augustiniánského opatství sv. Tomáše na Starém Brně…
Ano, dokázal propojit víru a vědu. Byl také vášnivým včelařem a jakožto meteorolog byl prvním, kdo popsal jev zvaný tornádo.
Jaké další akce k příležitosti takto významného výročí chystáte?
Plánovaných akcí je celá řada. Kromě již výše zmíněných pak chystáme velké oslavy zvané Mendel Festival, mezinárodní genetickou konferenci, vystavení originálu Mendelova rukopisu v Bruselu a v Paříži nebo například účast na EXPU 2020 v Dubaji, kde bude vystaven i model sochy G. J. Mendela, která na Mendlově náměstí vyroste.