Vážné nemoci, někdy i ohrožení života. Tak to dopadá, když se neléčí poruchy spánku. A pandemie covidu si i v tomto vybrala svoji daň.
Spánková apnoe je problém, který je bohužel stále častější. Bohužel je příčinou vážných komplikací. Může za to i neustále rostoucí počet obézních lidí. Co dělat radí doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno.
Co je to spánková medicína?
Spánková medicína je multidisciplinární obor a je důležitou oblastí preventivní medicíny. Člověk ve spánku stráví asi třetinu života. Poruchy spánku přitom patří k nejčastějším onemocněním. Dospělí se s nimi setkávají až ve 40 %, i když jde především o nespavost.
Na co se plicní lékaři zaměřují, na správné dýchání ve spánku?
Přesně tak. Nejčastější poruchou dýchání ve spánku je obstrukční spánková apnoe. Právě spánková apnoe je celosvětově v posledních dvaceti letech považována za důležitý zdravotní problém a přibývá lidí, které trápí. Důvodem je mimo jiné stále se zvyšující počet obézních osob.
Jakým nemocem se nejčastěji věnujete?
Nejčastější poruchou je právě spánková apnoe, která se týká přibližně 20 % mužů a 10 % žen. Mezi další poruchy spánku patří například náměsíčnost, hypoventilace tedy mělké a zpomalené dýchání u obézních pacientů nebo skřípění zubů.
Jak spánkovou medicínu ovlivnil covid?
Bohužel velmi. Zaznamenali jsme to, že lidé, kteří k nám chodí přibrali na váze. Někteří za poslední rok i desítky kilo, což samozřejmě přispívá ke zhoršení jejich zdravotního stavu, zvláště pokud trpí právě spánkovou apnoe. Nemoc covid-19 a sní spojená opatření, ale ovlivnily spánkovou medicínu také jako celek.
Asi se na tom podepsalo i omezení péče, je to tak?
Ano. Omezením činnosti spánkových pracovišť kvůli covidu vypadlo asi 20 % péče, která už nebude nahrazena. Nelze ji dohnat a následky se bohužel projeví později. Nové spánková centra nevznikají a kapacita těch stávajících je naplněná.
Co se stane, když lidé nebudu poruchy spánku léčit?
Poruchy spánku zhoršují kvalitu jejich života. Ti lidé jsou spaví, unavení a mají celkové problémy, které například ze spánkové apnoe vyplývají. Lidé, které nemůžeme náležitě léčit se později potýkají například s vysokým tlakem, cukrovkou, depresemi, arytmií, potažmo s mrtvicemi a infarkty, ale i s rychlejším nástupem demence. Přitom by se těmto nemocem dalo včasnou léčbou poruch spánku předejít.