Omikron podle odborníků ohrozí hlavně děti. Nová nakažlivější varianta má v Česku do konce roku převážit nad deltou

Epidemiologové odhadují, že aktuálně je nakažena variantou omikron zhruba tisícovka lidí. Vyhnout se nemá očkovaným a ani těm, co nemoc prodělali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová koronavirová mutace se poprvé objevila v listopadu v Jihoafrické republice. Od té doby byl omikron zaznamenán v několika desítkách zemí po celém světě. Česko není výjimkou. O nové variantě se dosud ví hlavně to, že je nakažlivější než předchozí mutace. Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Ústavu molekulární genetiky AV ČR data z Velké Británie naznačují, že je omikron nakažlivější třikrát až pětkrát. „Přesné číslo ještě uvidíme,“ řekl expert pro CNN Prima NEWS.

Další vlna naváže na tu předchozí

V rozhovoru přesto dal Pačes určitou naději, protože potvrdil menší riziko hospitalizace při nákaze novou variantou covidu-19. „Vlastnosti této varianty jsou možná nakažlivější, ale mají lehčí příznaky,“ dodal. Zároveň ale upozornil na fakt, že v případě velkého množství nakažených, může i malé procento hospitalizovaných způsobit komplikace. Bude se totiž pořád jednat o velké číslo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

„Nemocnicím se tak ani v lednu nebo v únoru neuleví. Křivka hospitalizovaných bude v lepším případě stagnovat, protože u nás ještě ani neskončila vlna varianty delta,“ zhodnotil nepříliš optimistický výhled pro zdravotníky. Pačes připomněl, že rychlost šíření je enormní a vše mohou urychlit i vánoční svátky, kdy se lidé více potkávají. Nová vlna tak podle něj začne dříve než skončí ta současná.

Děti v ohrožení

Úplně nejhůř jsou na tom podle genetika děti, pro které je omikron nebezpečný. „Pokud COVID-19 ještě neprodělaly, je velká pravděpodobnost, že si to omikron v jejich věkové kategorii „užije“,“ nevidí situaci přívětivě pro ratolesti Pačes. Podle něj jde vidět rychlost šíření právě i na počtu nákaz ve školách. Velkou naději nevidí molekulární genetik ani v současných vakcínách, které jsou upravené pro prvotní variantu koronaviru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

Podle něj se tak budou muset opravit. Za důležitý fakt považuje Pačes to, kdy byl člověk naposled očkován. „Posilující dávka má účinnost zhruba 70 procent,“ dodal. To potvrzují i britští zdravotníci. Jak informovala ČTK na ostrovech došli k závěru, že nová varianta má sice mírnější příznaky, ale šíří se rychleji a snáze překonává vakcinaci. Hospitalizace nakažených omikronem je podle dat Velké Británie o 50 až 70 procent nižší než u lidí nemocných s variantou delta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články