„Ukrajinci mohou přinést do Česka různé formy tuberkulózy. Drama ale nečekáme,“ říká doktor Wallenfels

Lidé, kteří prchají z Ukrajiny, ve své zemi často neprochází důslednými zdravotními prohlídkami.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem doktora Wallenfelse
                   

Česká republika se řadí k zemím, kde TBC prakticky mizí. S tímto stavem ale může v dalších letech podle plicních lékařů zamíchat migrační vlna, která se nyní valí přes Evropu v důsledku válečného stavu na Ukrajině. Na toto téma jsme si povídali s MUDr. Jiřím Wallenfelsem, vedoucím Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou FN Bulovka.

Jak je na tom momentálně Česká republika, pokud jde o výskyt tuberkulózy?

Výskyt tuberkulózy je v ČR relativně nízký, ročně je zjištěno méně než 400 případů tuberkulózy. I v mezinárodním srovnání jsme na tom dobře.

Je možné, že se s příchodem ukrajinských uprchlíků bude situace zhoršovat?

Je pravděpodobné, že budou zjišťovány případy tuberkulózy u uprchlíků z Ukrajiny. Celkově však nepředpokládáme dramatické zhoršení situace s tuberkulózou v ČR.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyšetření

Jak je na tom vlastně Ukrajina, pokud jde o očkování proti tuberkulóze?

Na Ukrajině se proti tuberkulóze očkují plošně novorozenci 3. – 5. den života. Proočkovanost v roce 2020 činila přibližně 90 %.

Aplikuje Česká republika nějaká preventivní opatření, pokud jde o příchozí Ukrajince?

Je uplatněn symptomový screening tuberkulózy. Uprchlíci z Ukrajiny jsou pojištěni v rámci veřejného zdravotního pojištění, vyšetření a případná léčba tuberkulózy jsou jim hrazeny.

Jak se tuberkulóza projevuje a jak se následně léčí?

Příznaky tuberkulózy jsou kašel, dušnost, únava, zvýšená teplota, pocení, bolest na hrudi a další. Žádný z příznaků ale není specifický pouze pro tuberkulózu, někdy tuberkulóza probíhá dosti nenápadně. Léčení se provádí vždy kombinací antituberkulotik, nekomplikovaná tuberkulóza se obvykle léčí 6 měsíců.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plicní tuberkulóza

Je možné předpokládat, že se objeví i jiné formy nemoci, které jsou odolné na běžná antituberkulotika? Co se s pacientem děje, pokud je nakažen touto formou?

Ano, lze předpokládat, že se u uprchlíků objeví i formy tuberkulózy necitlivé k běžným antituberkulotikům. V takovém případě se používají záložní antituberkulotika, léčba je delší, nákladnější, je vyšší riziko nežádoucích účinků a výsledky léčby mohou být horší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články