Několikatisícinásobnou hodnotu má jedna konkrétní dvacetikorunová mince. Důvodem je chyba v ražbě.
Dvacetikoruna je mincí, již má v peněžence asi většina obyvatel tuzemska. Jen loni se jich vyrazilo přes 11 milionů kusů, celkem se jich pak od vzniku samostatného Československa vyrobilo přes 285 milionů. jak uvádí Česká národní banka (ČNB). Existuje ale pár kusů, které jsou kvůli své odlišnosti výjimečné. Kdo by tyto unikátní mince měl, může si pomýšlet na slušnou sumu peněz.
Mince s dvěma stejnými stranami
Zmíněnou odlišností, jež tyto dvacetikorunové mince činí tak hodnotné je fakt, že byly vyraženy s chybou. Jak píše web CNN Prima News, na obou stranách mají symbol svatého Václava. Strana s motivem českého lva a rokem výroby na nich pak úplně chybí, kvůli čemuž tak není ani možné přesně určit jejich stáří.
V dražbě se tento unikát objevil letos na jaře. Jak informuje server TN, již vyvolávací cena mince byla velmi vysoká. Šlo o částku 5 tisíc eur, což je v přepočtu asi 126 tisící korun. Výsledná suma však byla téměř čtyřnásobná. Dvacetikoruna se prodala za neuvěřitelných 19 tisíc eur, tedy něco přes 481 tisíc korun.
Ceněné jsou i další dvacetikoruny
Web Deník například již před časem informoval o dvacetikorunové mince, které ČNB vydala ke 100.výročí vzniku Československa. Vyraženy tehdy byly 3 varianty mincí s podobiznami předních prvorepublikových politiků Masaryka, Beneše a Štefánika, přičemž každé z nich vzniklo 200 tisíc kurů. Jednalo se o sběratelské mince, které se nedostaly do oběhu. Ti, kteří je chtěli získat, si je mohli do ČNB přijít za běžné dvacetikoruny vyměnit, přičemž maximálně takto každý mohl získat jen 3 kusy.
O rok později, tedy v roce 2019, pak ČNB nechala vyrazit další sérii sběratelských dvacetikorun. Tentokrát se na přední stranu dostaly portréty Rašína, Pospíšila a Engliše. Ačkoli i tyto mince se zhodnocují, o statisícových částkách jako v předešlém případě mluvit rozhodně nelze. Před 3 lety jejich cena byla odhadovaná na částku okolo 100 korun za kus.