Jak vysoko je v Česku nastavená hranice chudoby? V Česku jí čelí přibližně tři miliony lidí, možná se mezi ně řadíte i vy.
Čím dál vyšší výdaje na základní potřeby, jako jsou jídlo, energie a bydlení, znepokojují mnoho Čechů. Přestože se podle statistik situace nejeví tak kriticky, realita může být jiná. V posledních letech dochází k soustavnému zdražování, ale zároveň se mluví o zvyšování příjmů. Jaká je skutečnost? Data z roku 2022 ukázala, že průměrný roční příjem na osobu činil 259 900 Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 7,7 %. Problémem však byla vysoká inflace, která ve skutečnosti vedla k reálnému poklesu příjmů o 6,5 %. Informoval o tom web Vlasta.
Chudoba v Česku
Web MůjRozhlas v roce 2023 informoval o tom, kolik je v Česku chudých lidí. Podle Eurostatu žije v chudobě až 12 % Čechů, což má být nejméně z Evropské unie. Jenže s rostoucími cenami a vlivem inflace chudých v Česku stále přibývá. Podle nejnovějších statistik žije asi jeden milion Čechů pod hranicí chudoby, další dva miliony jich žijí těsně nad ní.
Chudoba se hodnotí podle čistého příjmu – pokud je nižší než 60 % mediánu, člověk spadá do kategorie chudoby. Pro jednotlivce to znamená příjem pod 16 774 Kč měsíčně, pro dva dospělé je tato hranice 25 160 Kč. Osamělý rodič s dítětem do 13 let je v riziku chudoby, pokud nemá více než 21 806 Kč měsíčně.
Problémy mají hlavně důchodci a samoživitelé
Velmi zajímavou statistikou je pak ta, která se týká důchodců. Jen v roce 2022 se důchod zvyšoval celkem třikrát. Průměrný roční příjem důchodců se zvýšil z 222 100 Kč na 252 900 Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 14 %. I přesto se pod hranicí chudoby nachází více než 14 % osob starších 65 let. Konkrétně se pak jedná o přibližně 300 000 seniorů. Mnoho dalších jich je pak jen těsně nad hranicí chudoby.
S problémy se však potýká spousta rodin i jedinců. Podle průzkumů si 27 % domácností nemůže dovolit alespoň pět základních položek, jako jsou nové vybavení domácnosti, dostatečné vytápění nebo možnost jíst maso obden. V předchozím roce bylo v podobné situaci jen 17 % domácností, což ukazuje na výrazný nárůst materiálního nedostatku. Vůbec největší finanční problémy mají pak samoživitelé. Ti by museli pracovat až 63 hodin týdně, aby se dokázali dostat nad hranici chudoby.