Bankovky v peněžence si musíte vyměnit do 30. června 2024. Kdo to neudělá, přijde o své peníze

Někteří lidé mají peníze raději uložené doma, protože třeba nevěří bankám. Měli by si je ale čas od času zkontrolovat.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O nahrazení starých bankovek novými se stará Česká národní banka, která ty končící pravidelně stahuje z oběhu a nahrazuje je novými. Může se však stát, že lidé, kteří používají spíše kartu, nebo ti, kteří si peníze schovávají doma, o tom ani nevědí.

Čas na výměnu se krátí

Například platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999 skončila už 1. července 2022. Podle zákona o oběhu bankovek a mincí mohly od 1. července 2022 přijímat neplatné bankovky pouze úvěrové instituce, které provádějí pokladní operace. Pokud je ještě máte doma, nezoufejte. Úvěrové instituce budou přijímat tyto neplatné bankovky ještě do 30. června 2024.

Máte v peněžence tyhle bankovky? Nemůžete s nimi platit, nikde vám je nevezmou

Po uplynutí tohoto data může výměnu provést už jen Česká národní banka. Ta se obměnou bankovek snaží neustále zvyšovat jejich ochranu proti padělání. Víte od nás, že bankovky starého typu od novější varianty poznáte i pouhým okem, stačí se zaměřit na lesklý proužek. Je totiž výrazně užší a s naklopením se nemění barevnost oproti novým vzorům. Dalším ze způsobů, jak je možné se starší bankovky zbavit, je vložit ji do bankomatu, který umožňuje i vklady.

Poplatek za výměnu neplatných bankovek?

Když se s neplatnými bankovkami vydáte do obchodu, je na obchodníkovi, jestli je bude kontrolovat. Pokud ano, má samozřejmě právo ze zákona takové peníze odmítnout, jak upozornil web ePeníze. V případě, že však směnárník či jakákoli právnická osoba neplatnou bankovku přijme, nesmí ji už vrátit do oběhu. Tato povinnost slouží k ochraně občanů, tedy k zajištění, že v peněžním oběhu získají pouze taková platidla, která jsou platná.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé by si měli zkontrolovat platnost bankovek, které mají v peněžence

Ještě se mi nestalo, že by někdo kontroloval platnost bankovky. Při platbě třeba tisícovkou ano, to dávali pod takové to červené světlo, ale při menších bankovkách to nehlídají,“ říká Událostem247 paní Mirka z Přerova. Pokud byste tedy náhodou měli v peněžence neplatnou bankovku, zajděte ji vyměnit do ČNB. Samotná výměna bankovek je zdarma, při větším množství byste je ale měli na pobočku donést roztříděné podle nominálních hodnot.

Hlídáte si platnost bankovek, které používáte k placení? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články