Čechům ve velkém ruší bankovní účty. Jedno vybrání hotovosti z bankomatu a průšvih je na světě

Mnoho lidí si myslí, že nakládaní s penězi na bankovních účtech jsou osobní záležitostí. Banka je rychle může vyvést z omylu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Web Echo24 připomíná, že banky zahajují kontrolu především v případech, kdy na účet dorazí neobvykle vysoká částka. Je to vcelku logické, protože peníze mohou pocházet z trestné činnosti, a proto je třeba takový případ prověřit. To asi nikoho nepřekvapí. Pro mnohé lidi může být ale zarážející, že banka také může pátrat po tom, co dotyčná osoba hodlá dělat s vybranou hotovostí. Komerční banka ve svém přehledu změn, platných od března, již uvedla informaci týkající se omezení hotovostního platebního styku.

Výčet není malý

„Hotovostní transakce mohou být v některých obchodních místech omezeny či vyloučeny. Banka je před provedením vkladů hotovosti a směnárenských služeb oprávněna vyžadovat informace anebo dokumenty k ověření původu peněžních prostředků. Před provedením výběru hotovosti nebo směnárenské služby je banka oprávněna vyžadovat informace anebo dokumenty k ověření dalšího nakládaní s hotovostí,“ cituje ze zprávy banky web Echo24. Je očividné, že banka má v rukou pravomoc rušit Čechům ve velkém jejich bankovní účty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banky nejčastěji prověřují případy, kdy jde o milionové či statisícové transakce

Komerční banka tento postup považuje za prevenci proti praní špinavých peněz a financování terorismu. „Nejedná se o zcela nová kontrolní pravidla, kterými by banka omezovala přístup klientů k finančním prostředkům nebo operacím platebního styku,“ vysvětlil pro web Echo24 mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Přesto je jasné, že mnoho klientů takové dotazy od banky mohou překvapit. Banka navíc nespecifikovala v jakých případech bude takto postupovat. Web Echo24 upozorňuje, že není jasné, jak vysoká částka vybraná v hotovosti je podezřelá.

Jasné není ani ověření pravdivosti odpovědi

Klient nemusí být v zodpovězení otázky, jak naloží s vybranými penězi upřímný, ale banka to zřejmě nezjistí. Podle České národní banky má nicméně banka na takový postup nárok. „Vzhledem k individuální povaze každého obchodního vztahu se může okruh požadovaných informací lišit a je na posouzení finanční instituce, jaké informace bude od klienta v konkrétním případě požadovat a jakými způsoby je bude chtít doložit,“ uvedla pro web Echo24 mluvčí centrální banky Petra Vlčková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká národní banka se odvolává na zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML)

Dotazů ze strany banky na původ peněz přibývá. Jak Události247 psaly v dubnu, identifikace odesílatele peněz banka požaduje už u částky nad tisíc euro. Při příchozí platbě nad částku 15 tisíc eur musí banka zjistit nejen původ peněz, ale také účel transakce. Ve většině případech si banka s klientem vše vysvětlí a nic se nestane. Důležité je spolupracovat, protože pokud má banka nějaké podezření a klient se nemá k vysvětlení, může dojít ke zrušení účtu či může být celá věc postoupena úřadům. Stačí tak jediné vybrání hotovosti a průšvih je na světě.

Ozvala se vám někdy banka kvůli výběru hotovosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články