Banky varují: Kdo si nedá při placení v obchodě pozor na tento detail, může přijít o velké peníze

Jsme jenom lidé a ti občas chybují, jenže některé chyby nás mohou stát peníze. Například pokud si během placení nezkontrolujete tento detail, může vás to přijít draho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bezkontaktní platby se staly běžnou součástí života. Ať už používáme platební kartu, mobilní telefon nebo chytré hodinky, většina lidí se spoléhá na moderní technologie a hotovost nosí jen minimálně. Přestože jde o pohodlný a bezpečný způsob placení, existují situace, kdy můžete nevědomky zaplatit kartou více, než byste měli. Dokonce, jak zjistila redakce Událostí247, můžete v některých případech přijít o své bankovní údaje a zloději se pak snadno dostanou k vašim penězům.

Pozor při platbě kartou

V dnešní době neexistuje téměř nikdo dospělý, kdo by neměl bankovní účet. Vždyť jen podle údajů České národní banky bylo v Česku vydáno přes 15,2 milionu kusů karet, z toho debetních hned 13,9 milionu. Kartou dnes platí téměř každý a je jedno, jestli tou fyzickou, nebo tou v telefonu či v hodinkách. Je to naprosto klasický a naučený proces – přijdeme k pokladně, prodavač či prodavačka nám sdělí cenu a my následně přiložíme kartu a odcházíme. Co však většina lidí nesleduje, je částka na platebním terminálu.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Chystáte se na dovolené platit kartou? Musíte zaplatit daň, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Při každé platbě byste si měli kontrolovat účtenku

Co se částek za nákup týká, obsluha platebního terminálu je musí zadat ručně. No a jelikož jsme pouze lidé, čas od času může dojít k chybě. Mně se to stalo například nedávno – ve večerce u domu jsem měl platit nákup za pět set korun, prodavačka však do terminálu zadala pouze 50 Kč a své chyby si nevšimla. No a kdybych si jí nevšiml já a neupozornil na ni, přišla by o 450 Kč.

Taková chyba se může stát každému a o peníze nemusí přijít pouze prodejce, ale pochopitelně i zákazník. Stačí tedy jednoduché překlepnutí – například omylem přidaná nula a z částky 179 Kč se rázem stane 1 790 Kč. Ti, kteří platí klasickou kartou, budou u částky nad 500 Kč požádáni o zadání PINu a chyby si tak rázem všimnou. Kdo si jí však všimnout nemusí, jsou ti, kteří platí telefonem nebo chytrými hodinkami. Co pak ale dělat, když se vám něco takového stane?

Chyba, která se dá napravit

V případě, že v obchodě zaplatíte kartou více, než jste měli, je důležité si uchovat účtenku. S tou pak můžete prodavače konfrontovat. Většina terminálů umožňuje vrácení platby na místě, ale peníze se vám nemusí na účet vrátit okamžitě – obvykle to trvá několik dní. Horší to je pak u obchodníků, kteří tuto chybu vytvářejí záměrně. Ne, že by jich bylo požehnaně, ale stát se to může, a bez schované účtenky, která by dokázala že jste byli okradeni, své peníze dostanete zpět jen stěží.

Platba kartou až od určité částky. Pokud zákazník bude pod limitem, nemůže nakoupit

iZdroj fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class LaTunya Howard / Creative Commons / CC-BY-SA
Dejte si pozor na to, jaká částka je na platebním terminálu

Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak se této nepříjemnosti vyhnout. V první řadě byste měli kontrolovat částku na platebním terminálu – v případě, že je vyšší, než má být, okamžitě na to upozorněte prodejce. Banka ČSOB na svém webu zároveň důrazně doporučuje, abyste svou kartu nikdy nepouštěli z očí, natož z ruky. Vždy navíc zadávejte PIN ke kartě diskrétně a hlavně si uschovejte potvrzení o proběhlé transakci.

Stalo se vám někdy něco podobného?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články