Většina zákazníků má v dnešní době ve svých telefonech aplikace nejrůznějších obchodních řetězců. Mají díky tomu slevy, ale také se jim tam ukládají účtenky.
Problém mají v tomto ohledu někteří senioři. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že se cítí znevýhodněni kvůli tomu, že většinou nemají chytré telefony a tím pádem ani mobilní aplikace. Zlevněné zboží proto hledají v letácích, které jim chodí do poštovních schránek.
Účtenky často končí v koši
Bez kontroly účtenky z prodejny většinou neodcházejí především starší lidé. Výjimkou však nejsou ani mladší generace lidí, kteří si dávají pozor na každou položku. Matoucí pro některé mohou být samoobslužné pokladny, na kterých je možné zvolit možnost nechci účtenku. Když jsou lidé zapojeni do věrnostního programu daného řetězce, často obdrží jen její elektronickou verzi. Ta je ovšem plnohodnotnou náhradou tištěného dokladu a k případné reklamaci úplně stačí.
Řetězce k tomu, že nebudou vydávat papírové účtenky, přistupují především kvůli úsporám. Například v roce 2023 využívalo elektronickou účtenku devět z deseti aktivních uživatelů aplikace Můj Albert. Jak redakce Událostí247 dohledala na webových stránkách prodejce, díky tomuto kroku se ušetřilo 15 000 kilometrů účtenkového papíru. „Pravdou je, že u pokladny si většinou účtenku neberu. Když už mi ji dají, stejně ji hned vyhodím do koše,“ řekla Událostem247 paní Míša K. z Tišnova.
Lidé dřív díky účtenkám vyhrávali
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh, který by uzákonil elektronické účtenky jako standardní formu dokladu, jak Události247 dohledaly v tiskové zprávě. Cílem je zavést jednoduchý systém, který bude komfortní jak pro zákazníky, tak pro obchodníky. O papírové účtenky by však zákazníci nepřišli úplně. Na pokladně by jim však byly vydávány pouze na vyžádání. Nařízení by mělo platit od poloviny tohoto roku. Zcela opačně to však vypadalo před několika lety.
Možná si ještě pamatujete na soutěž Účtenkovka, která byla pořádaná Ministerstvem financí. Loterijní tiket představovala jakákoliv vydaná účtenka od obchodníka zaregistrovaná v EET. Účtenkovka byla spuštěna v roce 2017 jako nástroj motivující občany vyžadovat při nákupu účtenku. Jak Události247 dohledaly na webu resortu, loterie skončila v roce 2020. Za celou dobu fungování se do hry zapojilo 1,1 milionu lidí, kteří zaregistrovali přes 460 milionů účtenek. Na výhrách rozděleno 156 milionů korun.
Berete si v obchodě papírovou účtenku?


