Češi jsou národem houbařů a jak začne sezóna, vyrážejí do lesů ve velkém. I sběr hub má však svá pravidla.
Události247 psaly, že Česká republika má jednu z nejvyšších koncentrací houbařů na světě. Například v roce 2022 připadlo na 1 sbírající českou domácnost v průměru 8,18 kilogramů hub. Ne všichni nadšenci do tohoto koníčku ale ví, že za sběr některých druhů hub jim hrozí vysoká pokuta.
Houby jsou čím dál dražší
Mezi nejčastější úlovky, které si lidé z lesů odnáší, patří hřib smrkový nebo hřib kovář. Oblíbené jsou ale podle mykologů také třeba václavky, lišky, kozáci nebo bedly. Jsou však také druhy hub, na které běžní houbaři nejspíš jen tak nenarazí. Psali jsme, že pokud se jim to přece jen poštěstí, rozhodně by tyto vzácné kusy neměli sbírat. Jedná se třeba o vzácný hřib královský. Chráněný je rovněž hřib moravský, klouzek žlutavý nebo lanýž letní.
Košík hub nasbíraných v Česku je letos navíc nejdražší v historii. Už loni vyšel kilogram na 212 korun. Letos to bude ještě o něco více. Podle údajů České zemědělské univerzity nasbírali lidé v roce 2024 přes 17 00 tun hub v hodnotě přes 3,5 miliardy korun, upozornil web CNN Prima News. Je tak možné, že i české houbaře může potkat zpoplatnění nebo přísná regulace sběru tak, jako již v řadě jiných evropských zemí.
Za sběr hub hrozí v zahraničí dokonce vězení
Například v Německu je povolený výhradně sběr hub pro vlastní spotřebu. Pohybuje se od 500 g do 2 kg. Pokuty za nadměrný sběr se pohybují v řádu až několika tisíců eur. Ten, kdo si chce nasbírat víc hub, potřebuje zvláštní povolení. Psal o tom web Living iPrima. Také v Rakousku je sběr hub povolen jen pro osobní spotřebu. Maximální denní množství hub na osobu jsou 2 kg. Pokuty za přesažení váhového limitu a za sběr v místech bez povolení se mohou vyšplhat až do tisíců eur.
Ve Švýcarsku je obecně limit 1 kg hub na osobu na den, ale není problém si za nadbytek zaplatit. Za každý další kilogram navíc je to 100 eur. Pokud byste chtěli vyrazit na houby a lesní plody třeba na dovolené v Chorvatsku, je potřeba si předem zajistit speciální povolení chorvatské lesní správy. Zvláštní povolení potřebují také lidé v Itálii, píše dále CNN Prima News. Na jeden den je vyjde na 8 eur. Například v Nizozemsku je sběr hub dokonce zcela zakázán. Za porušení hrozí výjimečně až měsíc vězení.