Zoologické zahrady navštěvují lidé během pandemie víc než před covidem. Ze sponzorských darů navíc ZOO obdržely miliony korun

I přes jarní uzavření kvůli covidu se letošní sezóna zoologickým zahradám vydařila. Jejich návštěvnost patřila k nejvyšším v historii a rekordní byla i výše sponzorských darů.

i Zdroj fotografie: S vědomím ZOO Zlín / Facebook
                   

Ještě na jaře to vypadalo, že zoo zažijí velmi těžký rok a mluvilo se dokonce o tom, že zahrady budou muset některá zvířata utratit. Na konci roku je ale vše jinak a zoo nakonec hodnotí sezónu spíše úspěšně. V kritickém období jim pomohli sponzoři. „Letošní rok v oblasti sponzorování překonal všechna naše očekávání, podpora dárců je fantastická a láme všechny rekordy. Doposud zlínskou zoo podpořilo více než tisíc sponzorů. „Sponzorské dary dosáhly výše přes 6 milionů korun,“ uvedla mluvčí zoo Romana Mikešová.

Návštěvnost v létě téměř dorovnala jarní uzávěru

Oproti předchozím rokům tak došlo k výraznému nárůstů příspěvků. V roce 2019 zde totiž evidovali 209 sponzorů s dary v hodnotě 1,6 milionu Kč. Nárůst dárců ale zaznamenali i jinde. „Zatímco v roce 2019 jsme evidovali 178 adopcí, letos už to bylo 3323. Třítisícová hranice adopcí je jednoznačným rekordem v naší historii,“ zhodnotila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Téměř tři tisíce adoptivních rodičů letos přibylo v pražské zoo, a výrazný nárůst hlásí i ve většině ostatních zahrad v republice.

iZdroj fotografie: S vědomím Safari Park Dvůr Králové / Facebook
Zvíře v Safari Parku Dvůr Králové

Zoologické zahrady sice mohly kvůli covidu poprvé otevřít až 12. dubna, jejich letošní návštěvnost přesto patří k těm nejvyšším v historii. „V červenci a srpnu nás navštívilo přibližně 281 000 lidí, což je o zhruba 18 tisíc lidí více, než v roce 2019. Určitě tomu pomohlo příhodné počasí, stále komplikované cestování do zahraničí i zajímavé novinky, jako třeba Jezero hrochů nebo mláďata,“ shrnul tiskový mluvčí Zoo Dvůr Králové Michal Šťastný.

Vyšší návštěvnost oproti předchozím rokům hlásí také Zoo Olomouc nebo Zoo Praha. „V letních měsících byla návštěvnost velmi dobrá. Češi letos volili spíše tuzemskou dovolenou, a tak jich do zoo přišlo více než obvykle,“ uvedla mluvčí pražské zoo Alena Maděrová. Branami zlínské zoologické zahrady pak letos prošlo již více než 600 000 lidí. „Máme velmi úspěšnou sezónu. Pokud bychom k současné počtu návštěvníků připočetli jen průměrnou návštěvnost za jarní období, rok 2021 by byl rokem rekordním,“ doplnila Mikešová.

Návštěvníky příští rok čeká mnoho novinek

I přes výpadek tržeb v jarních měsících zoologické zahrady na příští rok chystají mnoho novinek. V pražské zoo vznikne zcela nový pavilon goril, který bude největší expozicí v celé zahradě. „Nový pavilon bude špičkovým zařízením a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se v něm přenesou do střední Afriky – jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

iZdroj fotografie: S vědomím Miroslava Bobka / Faceebok
Miroslav Bobek

Na zprostředkování zážitků z africké divočiny se zaměří také ve zlínské zoo, pro návštěvníky příští rok otevřou největší projekt v historii s názvem Karibuni. „Jedná se o zcela průlomovou vizi, Karibuni nebude tradiční zoo, ale atraktivní přírodní biopark. Lidem nabídneme i zážitkové ubytování v dokonale vybavených stanech nebo projížďku Safari trucky. Nic podobného nenajdete v žádné jiné české zoo,“ vysvětlila Mikešová. Do zlínské zoo se také po 25 letech vrátí jaguáři ve zcela nové expozici Jaguar Trek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články