Pokud jste majitelem bytu a pronajímáte ho, můžete na tom pěkně vydělat. Je však dobré dávat pozor na to, komu jste byt pronajali.
Ne každý majitel nemovitosti, kterou nabízí k pronájmu, je nakloněn možnosti, aby si tam nájemce zřídil trvalý pobyt. Častým důvodem je obava z případné exekuce vybavení bytu, které ve většině případů patří pronajímateli. Majitel však nájemci nemůže zakázat, aby se do jeho bytu natrvalo přihlásil. Psal o tom web Novinky.
Byt pronajímám úplně holý, říká majitelka
Mít trvalý pobyt přihlášený v místě, kde nájemce skutečně bydlí, je praktické hned z několika důvodů. Kromě toho, že nájemníkovi může na dané místo chodit pošta, může si také za méně peněz zaplatit ve větších městech třeba rezidentní parkování nebo pak v daném okrsku volit. Pro majitele bytu to však v některých případech může znamenat velký risk. Většinou, když daný nájemník nemá dobrou platební morálku a provázejí ho velké dluhy a případně exekuce.
Pak může dojít k tomu, že zadluženého nájemníka najde v místě trvalého bydliště exekutor a do bytu přijde zabavovat věci, píše web Faei. Je pak na vlastníkovi bytu, aby složitě dokazoval, že uvedené věci a vybavení bytu jsou jeho. V každém případě je dobré po každém nájemníkovi, když končí, aby si vlastník bytu na úřadě zjistil, jestli na jednotce není zapsán trvalý pobyt, a pokud ano, musí ho zrušit, radí dále web. „Já byt pronajímám úplně bez vybavení, to je v tomto případě jediná obrana,“ řekla Událostem247 Alena Kotková z Brna.
Jak je možné předejít problémům
Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad totiž trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno, upozorňuje dále Faei. K zapsání trvalého pobytu nájemci stačí jen to, aby na příslušném obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel, předložil platnou nájemní smlouvu a má vyhráno.
Pokud dojde k ukončení nájmu, majitel nemovitosti by měl aktivně zrušit trvalý pobyt nájemníka. Stačí zajít na obecní úřad s nájemní smlouvou a dokladem o jejím skončení. Jinak hrozí, že exekutoři budou dál byt navštěvovat a domáhat se po majiteli placení cizích dluhů, které mohou narůstat do astronomických částek. Majitelé bytu by proto měli pravidelně kontrolovat, zda nájemce není v exekuci. Je to možné třeba prostřednictvím ověřeného výpisu z Centrální evidence exekucí.
Z výše uvedeného je tak jasné, že ať už byt osobě pronajímáte, nebo jste pouze spolubydlícím, který bydlí se zadluženým člověkem s trvalým pobytem na dané adrese, může z toho být problém. Klidně až statisícové dluhy může exekutor vymáhat na dané adrese bez ohledu na to, kdo nábytek, či jakékoliv další vybavení zakoupil.