Varování: Bydlíte v bytě? Pokud nesplníte novou povinnost, zaplatíte státu pokutu 200 000 Kč

Mít vlastní byt nebo dům s sebou přináší také jisté povinnosti. Pokud je nedodržíte, můžete přijít o spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mysleli jste si, že když jednou postavíte nebo koupíte dům, tak pak už máte od úřadů pokoj a nemusíte nic řešit? Zdání klame. Jak jsme na Událostech247 upozornili, ze stavebního zákona vyplývá řada povinností nejen pro ty, kteří se chystají na novou výstavbu, ale i pro současné vlastníky nemovitostí. Některým pak za nesplnění nařízení hrozí pokuta.

Spousta lidí o nové povinnosti vůbec neví. Hrozí pokuta

Novela zákona totiž klade nové požadavky na vlastníky stávajících nemovitostí. Konkrétně se změny týkají stavební dokumentace. Při prodeji sice nově prodávající nemusí novým majitelům předat projektovou dokumentaci k domu, ale současně mají všichni majitelé nemovitostí povinnost aktualizovat a uchovávat projektovou dokumentaci svých staveb v souladu s jejich reálným stavem. Za nesplnění povinnosti pak hrozí statisícová pokuta.

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé nemovitostí mají hned několik povinností

Dodržování pravidel platí také pro odečty tepla. Od 1. ledna 2024 musí majitelé bytů, které jsou vybaveny dálkově odečitatelnými měřidly, umožnit provedení odečtu spotřebovaného tepla a teplé vody na dálku. Signál musí vysílat na vzdálenost větší než 250 metrů, jak upozornil už dříve web ČT24. Přibližně polovina majitelů ale podle zjištění Asociace nájemního bydlení ještě nedávno o nové povinnosti vůbec neměla tušení.

Povinnost musí majitelé bytů splnit do konce roku 2026

Majitelé, kteří si zatím ve svých bytech dálkově odečitatelné měřáky neinstalovali, tak musí učinit do konce roku 2026. Pokud by požadovaná měřidla nenainstalovali v termínu, hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun. Pokud majitel bytu nedodá příjemci služeb informace, porušuje tím svou zákonnou povinnost, jak uvádí ministerstvo pro místní rozvoj. „Toto porušení může být sankcionováno pokutou podle § 13 odst. 1 ZS. Jde o částku 50,- Kč za každý započatý den,“ uvádí resort na svém webu.

Stát rozhodl: Statisíce Čechů musí okamžitě změnit způsob vytápění. Kdo to neudělá, dostane pokutu 50 000 Kč

Ministerstvo také na svých webových stránkách zveřejnilo metodický výklad k problematice povinného poskytování informací o měření tepla a teplé vody. „Vidíte, tak o tomto jsem až doteď neměl ani tušení. Asi se tedy poradím se sousedy. Jestli o tom vědí, tak mi určitě pomůžou, nebo se podívám na ty webové stránky. Pokutu se mi samozřejmě platit nechce,“ uvedl pro Události247 pan Josef.

Věděli jste o výše uvedené povinnosti? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články