Bydlíte v podnájmu? Máme pro vás špatnou zprávu, už brzy nebudete mít na zaplacení nájemného

Ceny nájmů letí v Česku strmě nahoru. Doplatí na to především peněženky nájemníků.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zvyšující se problémy s dostupností vlastního bydlení vedou u Čechů k zájmu o nájemní byty. Se zjištěním přišel web ČT24. Statistiky realitních webů podle ČT24 uvádějí, že jediný inzerát na volný byt láká v průměru až 28 zájemců. Nejen proto nájmy výrazně rostou, zejména v městských lokalitách s vysokými školami, dodává ČT24.

Za malé byty platí nájemníci vysoké částky

Jan Hůlek, 31 let, bydlí na pražském Žižkově. Za svůj byt 1+1 podle ČT24 platí 12 000 Kč. A to navíc bez poplatků za energie. Cena nájemného je podle něj až o 5 tisíc korun vyšší než před osmi lety. I když má smlouvu na neurčito, každoročně dochází k úpravám platebních podmínek. Podle Jiřího Pácala z Central Europe Holding, kterého oslovil zmíněný web ČT24, se nájmy zvyšují hlavně ze dvou důvodů: inflačním doložkám ve smlouvách a kvůli rostoucí poptávce u nových smluv.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Ceny podnájmů trhají historické rekordy

Studentka Lucie Benešová zaznamenala tento trend na vlastní kůži, popsala pro ČT24. V Praze našla pronájem před měsícem a za svůj jednopokojový byt, kde bydlí s přítelem platí 18 000 Kč. A to navíc bez nákladů na energie. Volných bytů je podle vyjádření makléře Zdeňka Mikuláška z Brna, kterého oslovil web ČT24, stále méně, zejména v Praze a v Brně, kde průměrné nájemné začíná překračovat 300 korun za m².

Ceny dále porostou

Růst cen navíc nekončí. Odborníci na realitní trh, kteří se vyjádřili pro ČT24, předpokládají další zvýšení cen nájmů. „Očekáváme, že do konce roku nájmy stoupnou o dalších 10 %, zejména v metropoli a vysokoškolských městech,“ uvedla pro ČT24 makléřka Lucie Starovičová z Bezrealitky. Ačkoliv před dvěma lety žilo v nájmu v ČR zhruba 20 % obyvatel, nyní to může být až čtvrtina.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Odborníci očekávají, že ceny pronájmů se budou v Česku i nadále zvyšovat

Tady ale nastává problém. Pokud odborníci očekávají růst cen, a už teď má řada Čechů problém se zaplacením vysokého nájemného, může se klidně stát, že obzvlášť nízkopříjmové skupiny obyvatel nebudou mít dostatek peněz na zaplacení nájmu. Inflace a poptávka po slušném podnájmu, které primárně ovlivňují ceny nájmů, jsou totiž stále vysoké.

Bydlíte v nájmu? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články