Mít vlastní nemovitost se v dnešní době nepovede každému. Někdy to s sebou však může přinést nečekané problémy.
Mít dům zkrátka znamená mít povinnosti. Jak jsme již na Událostech247 informovali, jednou z nich je mít k nemovitosti aktuální stavební dokumentaci, případně si pak zařídit pasport stavby. Pokud však této povinnosti nepřikládáte důležitost a nemáte dokumentaci v pořádku, může vás to stát 400 000 Kč. Další povinností je také třeba kontrola komínu.
Společnost podíl odkoupila jen za zlomek ceny
Objevit se však může problém, který by většina majitelů nemovitosti nečekala. Málokoho by totiž napadlo, že by mohl ve vlastním platit nájem. Přijde vám to jako naprostý nesmysl? Je to bohužel smutná realita. Přesvědčila se o tom například rodina Vaňouskových, o jejichž příběhu natočili reportáž reportéři pořadu Černé ovce. Začátek příběhu byl přitom totožný jako stovky jiných. Rodina získala v dědictví dům, který mohla plně užívat.
Čtvrtinový podíl nemovitosti sice patřil nevlastnímu otci jednoho ze členů rodiny, ale to nebyl žádný problém. Tedy až do okamžiku, kdy se rozhodl, že už svůj podíl nechce. Aniž by někomu cokoliv řekl, svou čtvrtinu domu prodal společnosti MI Estate, která se kromě jiného zabývá právě i odkupem podílů nemovitostí, jak vyplývá z webu společnosti. Podíl společnost koupila za pouhých 30 000 korun, i když jeho hodnota byla daleko vyšší.
Prevencí může být písemný doklad
Aby toho nebylo málo, MI Estate potom rodině chtěla tuto čtvrtinu odprodat za těžko uvěřitelných 1,5 milionu korun, jak vyplývá z reportáže. Uvedený případ ukazuje, že v případě nedořešených vlastnických vztahů může dojít k opravdu složité situaci. Práva spoluvlastníka nemovitosti i jeho povinnosti upravuje občanský zákoník. Majitel jakkoli velkého podílu může například vyžadovat za jeho odkup nesmyslně vysokou částku.
Po majitelích zbylé části nemovitosti také může požadovat v podstatě placení pravidelného nájmu za jeho část. Předejít takovým situacím není úplně jednoduché. Prevencí může být snaha vyřešit budoucí vlastnictví nemovitosti, a tedy i nastáním dědictví. To lze učinit například sepsáním závěti, dědické smlouvy nebo třeba převod vlastnických práv a zároveň zřízení věcného břemene dožití či věcného břemene doživotního užívání.
Slyšeli jste už někdy o podobném případu?


