Důchody jsou v poslední době hodně ožehavé téma. Některým lidem se navíc může stát, že nemají ani na základní životní potřeby.
Odchod do důchodu není naší povinností, ale právem. O důchod můžeme požádat a nadále pracovat a ještě na tom vyděláme. Náležet nám totiž bude jak výplata penze, tak mzda od zaměstnavatele, jak upozornil web iDnes. Žádost o starobní důchod můžete podat nejdříve čtyři měsíce před datem, od něhož důchod požadujete přiznat, jinak by řízení o dávce bylo přerušeno nebo zastaveno.
Kvůli prodlení sociálky se musel zadlužit
Může se ovšem stát, že vám stát nevyplatí důchod, ani když na něj máte nárok. Na Událostech247 jsme psali například o panu Čepalákovi, který se kvůli tomu dokonce musel zadlužit, aby měl na živobytí. Důvodem bylo to, že Česká správa sociálního zabezpečení kvůli nadměrnému množství žádostí o předčasné důchody nestíhala agendu vyřizovat a následkem byly několikaměsíční prodlevy. Pro některé seniory to však mohlo být likvidační.
Pan Čepelák je z Ostravy a dlouhá léta pracoval na šachtě. I když měl kvůli své náročné profesi jasný nárok, na předčasný důchod čekal více než 1 rok. Podobně na tom byla i 85letá Eileen McGrathová, která žije v Británii. Jak jsme psali nedávno, na přelomu roku totiž zůstala bez peněz, protože jí nepřišla penze. Stalo se jí to dokonce už počtvrté. Pokaždé musela znovu prokazovat, že je stále mezi živými.
Z důchodu dlouho nedostala ani korunu
O přiznání důchodu musela dva roky bojovat také paní Lidia z Havířova. Žena, která vychovala pět dětí, z toho tři postižené, se kvůli tomu dostala do zoufalé životní situace. Když pak už peníze konečně dostala, zjistila, že výměr vůbec neodpovídá skutečnosti. Úřady jí totiž nepřiznaly výchovné na poslední dítě. Lidii tak opět čeká dlouhý boj s úředním šimlem. Na případ upozornil web CNN Prima News.
Česká správa sociálního zabezpečení tvrdí, že žena vůbec nedoložila, že se nejen teď, ale hlavně do rozvodu s manželem, starala o postiženého v naprosté většině právě ona. „Mám dva rozsudky. Od roku 2007 do 2015 i od 2015 do dnešního dne. Na úřad jsem papíry donesla asi třikrát, donesu je i po čtvrté,“ řekla webu paní Lidia. „Přijde mi opravdu hrozné, jak dlouho jednání s úřady trvá. Já mám zkušenost, že než mi schválili příspěvek na bydlení, tak to trvalo třičtvrtě roku,“ popsala Událostem247 paní Martina z Kolína.