Čechům z bankovních účtů ve velkém mizí peníze. Děje se to i vám? Chvíle nepozornosti a brzy máte zůstatek 0 Kč

Kyberzločinci jsou čím dál víc vynalézavější a vymýšlejí sofistikovanější metody, jak své oběti připravit o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

S podvody přes internet se v poslední době roztrhl pytel. Mnozí důvěřiví lidé navíc na triky domnělých bankéřů nebo prodejců bitcoinů hravě naletí a pak už jim jen zbudou oči pro pláč. Pachatelé se zaměřují na všechny skupiny obyvatel a přichází s novými typy podvodů, které jsou navíc čím dál propracovanější, jak jsme psali na Událostech247 už dříve.

Kontrolujte si stav účtu

Podvodníci teď mají další trik, při kterém důvěřivé lidi připraví o veškeré úspory. Je navíc mnohem promyšlenější. Místo aby oběti rovnou vyluxovali celý obsah bankovního konta, nepozorovaně z něj odsávají nízké částky v domnění, že než si toho poškozený všimne, připraví ho o veškeré úspory. Upozornil na to web iDnes. K pokusům o odvedení menších částek z účtu dochází především ve večerních a nočních hodinách. Je proto důležité, aby si klienti pravidelně kontrolovali stav svého bankovního účtu. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Při podobném podvodu lidem mizí z účtů malé částky, kterých si často ani nevšimnou

Před novou praktikou kyberpodvodníků varuje také ČSOB. K tomu, aby se podvodníci dostali k vašim penězům, potřebují přihlašovací údaje. Ty získávají prostřednictvím falešných odkazů v e-mailech nebo SMS zprávách, které vás přesměrují na falešné stránky internetového bankovnictví. Člověk si třeba nemůže vzpomenout na webovou adresu své banky a zadá tedy její název do vyhledávače. Kromě skutečné banky mu pak mohou vyjet i podvodné weby. Pokud na ně klikne, dá údaje přímo podvodníkům, varuje web Novinky.

Škody přesahují miliardu

Tak tohle se mi naštěstí stát nemůže, protože do bankovnictví se dostávám pouze přes aplikaci v telefonu,“ řekla Událostem247 paní Petra z Bohumína. „Buďte obezřetní a pokud si adresu webových stránek a Internetového bankovnictví nepamatujete, ani ji nemáte uloženou v oblíbených položkách svého internetového prohlížeče, navštivte vždy oficiální internetové stránky ČSOB na adrese www.csob.cz“, varuje na svých stránkách banka. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podle policie jsou škody v řádech miliard korun

V případě jakýchkoli pochybností by se lidé neměli bát zavolat na linku Hlášení internetových podvodů: 499 900 010. Policie i banky registrují za loňský i letošní rok rekordní počty kyberzločinů. Okradených jsou stovky tisíc a škody přesahují miliardu korun. ČSOB a policie proto společně připravili v loňském roce preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšili povědomí o této problematice, varovali před kyberpodvodníky a ukázali na co si dát pozor.

Slyšeli jste někdy o podobném podvodu? Říct nám to můžete v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články