Několik desítek či dokonce více než 100 procent mohou činit rozdíly v cenách vody v různých regionech Česka.
To, že od letošního ledna opět zdraží vodné a stočné, avizovaly Události247 již na konci loňského roku. Jedná se obvykle jen o pár procent, což je oproti loňskému navýšení, jež činilo v průměru o 11 procent, podstatně méně. I přesto mnozí Češi nárůst cen vody ve svých peněženkách pocítí.
Bez vody se domácnosti neobejdou
Podobně jako elektřina patří výdaje za vodné a stočné mezi nezbytné náklady, které většina českých domácností zkrátka musí platit. Bez tekoucí pitné vody se holt v dnešní době obejde jen málokdo. S nárůstem cen se tak lidé musí smířit, přestože se to mnohým jistě nelíbí a s každoročním zdražováním nesouhlasí.
To, na jak razantní navýšení se připravit, záleží nejen na spotřebě domácností, ale i na tom, v které oblasti České republiky žijí. V každém regionu totiž jednotlivé vodárny ceny vody upravují jinak. Zatímco v některých městech tak lidé za kubík vody stále zaplatí méně než 100 korun, jinde může být částka klidně i o více než 50 procent vyšší.
Voda je drahá například v Kladně
Jak píše web iDnes, obyvatelé tohoto středočeského města musí počítat s cenou 175 korun za kubík vody. Jedná se sice o stejně vysokou částku jako loni, takže ke zdražení zde nedošlo. I tak je ale tato suma pro lidi příliš vysoká – ostatně, platí zde jednu z nejvyšších cen v celém Česku. I v jiných oblastech však ceny nejsou nízké. Třeba v Ivančicku a na Tišnovsku se letos musí obyvatelé připravit na cenu 154 korun za kubík vody, což je o 42 korun více než v roce 2020, dodává server Deník.
Naopak třeba obyvatelé Krnova se horentních částek za vodu obávat nemusí. Kubík je zde vyjde na 80 korun, což je oproti Kladnu méně než polovina, dodává web CNN Prima News. Je tak evidentní, že to, kde lidé žijí, může mít na tento výdaj skutečně zásadní vliv.