Češi, kteří nevpustí k sobě domů úředníka, přijdou během chvíle o peníze. Děje se to dnes a denně

Díky nejrůznějším příspěvkům od státu se spoustě lidem žije lépe. Mohou pobírat třeba příspěvek na dítě nebo na bydlení.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Příspěvek na bydlení se letos zvedl. Jak Události247 psaly již dříve, důvodem je nárůst takzvaných normativních nákladů na bydlení, kterévzrostly o 3,4 procenta. Zahrnují různé výdaje, které souvisejí s bydlením, jako je nájemné, energie, vodné a stočné, poplatky za odpady a další. Na základě toho se zvyšuje také zmíněný příspěvek na bydlení.

Někdo peníze pobírá neprávem

Například u dvoučlenné domácnosti žijící v nájmu ve městě s méně než 70 000 obyvateli bude navýšení o 467 korun. Nárok tak tito lidé mají na 14 204 korun měsíčně. Někdy se ovšem může stát, že příspěvky pobírají i lidí, kteří to vlastně vůbec nepotřebují. Úřad práce se tomu snaží zabránit tak, že to některých domácností posílá na kontrolu své úředníky. Spousta lidí o této možnosti však nemá ani tušení a takováto kontrola je nemile překvapí. Je proto dobré s nimi raději počítat.

Pokud třetina příjmů vaší domácnosti nestačí na zaplacení bydlení, může vám pomoct stát s příspěvkem na bydlení

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kontroly od úřadů se týkají především lidí, kteří pobírají nějaké státní dávky

Jak redakce Událostí247 zjistila přímo na Úřadu práce, cílem tohoto opatření je zjištění všech skutečností rozhodných nejen pro vznik nároku na dávku, ale také určení její výše. V případě, že člověk odmítne úředníka do bytu vpustit, měl by počítat s následky. Příspěvek mu může být odejmut, a ještě k tomu navíc může vyfasovat pokutu. „Mne na to naštěstí na úřadě upozornili, takže o tom vím, ale žádnou takovou kontrolu jsem doma zatím neměla,“ řekla Událostem247 paní Jarka M. z Brna.

Na úřad se žádostí chodit nemusíte

To, jestli máte na příspěvek na bydlení nárok, můžete zjistit na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). V současné době je možné prokazovat čtvrtletní náklady na bydlení a čtvrtletní příjmy rodiny jen dvakrát ročně. Dříve to bylo častěji. Příspěvek na bydlení je vyplácen po období šesti měsíců. Povinně se dokládají náklady na bydlení a příjmy rodiny za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí. Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádosti a je možné ho uplatnit tři měsíce zpětně.

Mnozí zaměstnanci se měsíčně obírají o tisíce korun, aniž by o tom věděli. Mohou si přitom zažádat o příspěvek na dojíždění do práce

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Na příspěvek na bydlení má i letos nárok řada Čechů

Pokud třeba nemáte Úřad práce někde poblíž, můžete žádost poslat prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Pro přihlášení si vyberete hned z několika nástrojů Identity občana. Přes Jendu je také možné hlásit změny a dokládat čtvrtletní příjmy a náklady na bydlení. Jak Události247 dohledaly z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), v roce 2023 se na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliardy korun. Počet vyplacených příspěvků na bydlení v přepočtu na jednoho obyvatele byl nejvyšší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Setkali jste se někdy s podobnou kontrolou u vás doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články