Češi přišli o své peníze, aniž by o tom věděli. Státu totiž nevědomky odevzdali až stovky tisíc korun. Peníze už nikdy neuvidí

Několik milionů korun a přes 100 tisíc pozemků či nemovitostí. To vše na konci loňské roku propadlo státu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Většina lidí si na své finance dává velký pozor a nechce nikomu platit nic navíc. Mnoho z nich přitom loni státu nechalo spousty peněz, aniž by o tom nejspíš tušili. Důvodem je, že si nevybrali peníze z druhého pilíře svého důchodového spoření, který na konci loňského roku definitivně skončil. Částky, které si Češi včas nevyzvedli, tak propadly státu.

O peníze přišli stovky lidí

O druhém pilíři důchodového spoření psaly Události247 již dříve. Česká vláda, tehdy v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS) ho zavedla v roce 2013, již o 4 roky později byl však vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD) zrušen. Lidé, kteří zde již začali spořit, pak měli čas až do konce minulého roku, aby si své peníze vyzvedli. Ti, kteří tak neučinili, o finance definitivně přišli.

Stát si od Čechů vzal miliony korun. Ti ani netuší, že o peníze nenávratně přišli

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Státu propadly přes 3 miliony korun

Jak píše web CNN Prima News, své peníze si zapomnělo vyzvednout necelých 900 lidí. Většina z nich měla ve spoření jen nízké částky do 200 korun. Objevily se však i případy, kdy státu někteří lidé pravděpodobně nevědomky darovali 100 tisíc či dokonce 150 tisíc korun. Celkem stát díky těmto propadlým spořením na konci loňského roku zbohatl o 3,34 milionu korun.

V minulosti státu propadl i majetek

Nejen peníze však státu za určitých okolností mohou takto propadnout. Na konci loňského roku totiž skončila zároveň i lhůta pro nápravu nedostatečně identifikovaných vlastníků v katastru nemovitostí. Ti, kteří nedostatky včas neopravili, tak na konci loňska přišli o své pozemky či nemovitosti. Celkem se jednalo o více než 100 tisíc položek.

Stát lidem letos zabavil přes 100 000 domů a pozemků. Majitelé o tom nemají ani tušení a neví, že o vlastnictví přišli

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Státu propadly různé pozemky a nemovitosti

Jak píše web Aktuálně, jednalo se o širokou škálu budov či pozemků. Vůbec nejvíc, přes 10 tisíc hektarů bylo polí. Následovaly louky a lesy, kterých bylo v součtu přes 3 tisíc hektarů. Kromě nich se však v seznamu objevily i raritnější položky. Příkladem jsou chmelnice a vinice, hřbitovní kaple, skleník anebo dokonce celé rodinné domy a sídla.

Co si o propadnutí peněz či majetku státu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články