Stát lidem letos zabavil přes 100 000 domů a pozemků. Majitelé o tom nemají ani tušení a neví, že o vlastnictví přišli

Tisíce hektarů lesů, polí a luk, ale také vinic, domů či zahrad letos propadlo státu. Některé z nemovitostí nejspíš v budoucnu budou na prodej.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od letošního ledna se stát nově stal majitelem desetitisíců pozemků a objektů po celém Česku. Důvodem je nový občanský zákoník, podle kterého stát letos v lednu získal nemovitosti, které v katastru neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Lidé přitom měli na nápravu těchto nedostatků 10 let, jak na svém webu připomíná Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ti, kteří tak z jakéhokoli důvodu neučinili, o své domy či pozemky přišli a stát jim je zabavil.

Majitelé pozemků a domů jsou neznámí

O tom, že v Česku jsou spousty pozemků a staveb s neznámým či nedostatečně uvedeným vlastníkem, informovaly Události247 již loni na jaře. Tehdy bylo v Česku asi 150 tisíc takovýchto nemovitostí. Od té doby mnozí jejich majitelé nedostatky ještě na poslední chvíli napravili. I přesto však na konci loňského roku, kdy lhůta skončila, zbylo bezmála 108 tisíc pozemků a staveb, jejichž novým vlastníkem se stal stát, píše web iRozhlas.

Urgentní: Kdo se do 31.12.2023 neozve státu, ten navždy přijde o svůj byt, či dům. Týká se to i vás?

Mnozí majitelé těchto pozemků a objektů přitom nejspíš ani nemají tušení o tom, že o její vlastnictví přišli, případně, že nemovitost vůbec vlastnili. Jak píše server iDnes, v mnoha případech byli vlastníky například lidé, kteří před mnoha lety emigrovali. Zejména u polí či jiných zemědělských pozemků se pak také stávalo, že se opomněly uvést v dědickém řízení a po smrti jejich původního majitele se o ně nikdo nepřihlásil.

Mezi objekty jsou vinice, pole i hřbitovy

Celková rozloha všech propadlých pozemků čítá více než 16 tisíc hektarů. Dohromady tak stát nabyl majetek za téměř 5 miliard korun, uvádí web Aktuálně. Kromě polí, lesů či luk, jež tvoří většinu plochy propadlých pozemků, lze v seznamu najít i sady, vinice nebo chmelnice. Nejde však jen o pusté, nezastavěné pozemky. Mezi propadlými nemovitostmi se objevilo i přes 600 staveb. Vedle klasických rodinných domů jsou mezi nimi i zemědělské usedlosti nebo třeba kaple a hřbitovy.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Kromě polí a luk jsou mezi zabavenými pozemky také zemědělské usedlosti či sady

A co bude se všemi těmito nemovitostmi nyní? Aktuálně je jejich oficiálním vlastníkem již zmíněný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Postupně je však začne nabízet dalším státním institucím, případně i soukromým jednotlivcům. Jak dodává web iRozhlas, pole či lesy nejspíš připadnou státním podnikům, tedy Státnímu pozemkovému úřadu a Lesům ČR. Zbytek pak úřad nabídne městům a obcím, do jejichž katastru parcely spadají. Pokud je samosprávy nebudou chtít, začne je stát veřejně nabízet ke koupi.

Přijde vám v pořádku, že zmíněné nemovitosti propadly státu? Dejte nám vědět do komentářů, co si o celé věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články