Vláda má jasno: Češi se nově budou dělit o svůj důchod. Změna přijde už brzy

Obáváte se toho, že na stáří nebudete mít z čeho žít? Od nízkého důchodu vás již brzy bude moci uchránit to, že se s vámi váš partner rozdělí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Velké rozdíly v důchodech žen a mužů jsou dlouhodobým problémem, jenž je způsobem celou řadou faktorů. Velký vliv na to má odlišná průměrná výše výdělků a typů zaměstnání či fakt, že ženy mnohdy tráví daleko více času péči o děti či domácnost, namísto aby se věnovaly kariéře. Vláda však nyní přišla s novinkou, která by měla tuto potíž pomoci řešit a důchod mužů a žen co nejvíce vyrovnat.

Jak zajistit rovnocenný důchod?

Aktuálně v Česku zejména ženy mají nárok na takzvané výchovné. Jedná se o příspěvek ve výši 500 korun za každé vychované dítě, který stát od roku 2023 vyplácí rodiči, který o děti primárně pečoval, tedy ve většině případů ženám. Zavedení výchovného velmi přispělo k tomu, že výše důchodů mužů a žen se za poslední rok značně přiblížily. Jak psal loni v létě server České noviny, jen za první pololetí roku 2023 tento rozdíl klesl z 20 na 13 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozdíly v důchodech mužů a žen by se mohly díky společnému vyměřovacímu základu zmenšit

Již brzy by se však vyplácení výchovného mělo výrazně omezit. Jak psaly Události247, od roku 2027 by nárok na tento příspěvek měli mít nově jen rodiče 3 a více dětí. A jednou z náhrad tohoto bonusu má být zavedení společného vyměřovacího základu manželů. Platit by mohl začít již brzy, konkrétně od roku 2027, píše web Peníze.

O co se jedná?

Jak píše web České důchody, v podstatě jde o dobrovolného sdílení příjmů mezi manžely a registrovanými partnery. Tím by se měl rozdíl ve výši důchodu výrazně snížit. Díky tomu, že se Češi o důchod podělí se totiž mohou výrazně zvýšit důchodové příjmy partnera s nižšími výdělky.

A jak to tedy bude fungovat v praxi? Tento dobrovolný mechanismus v podstatě umožňuje rovné rozdělení příjmů mezi partnery, což jim na stáří zajistí rovnocenný důchod. Pokud jeden vydělává více a druhý méně, jejich příjmy se sečtou a rozdělí rovným dílem.

Pro příklad si uveďme modelovou situaci, kdy by muž vydělával 400 tisíc korun ročně a žena 200 tisíc korun ročně. Pokud by se dohodli na společném vyměřovacím základu, pak budou oba pro účely důchodu považováni za vydělávající 300 tisíc korun. Jak nicméně dodává web České důchody, dohoda o sdílení musí být oboustranně odsouhlasena.

Využili byste společný vyměřovací základ manželů? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články