Češi toto sezónní ovoce milují. Teď se zjistilo, co doopravdy obsahuje. Už nikdy to nejezte, hazardujete s vlastním zdravím

Ovoce a zelenina jsou zdravé a měli bychom je jíst co nejvíce. Alespoň tak nám to vždy vtloukali do hlavy. Ne všechno však našemu zdraví opravdu svědčí.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Česko se dlouhodobě potýká se zdražováním téměř všeho. Týká se to samozřejmě i jídla, které bohužel není vždy tak kvalitní, za jaké se vydává. Nejde však jen o sýry nebo uzeniny, ale týká se to i ovoce a zeleniny, u kterých by to čekal jen málokdo. Je proto škoda, že když už zaplatíme nemalé peníze, nemáme kvalitní zboží. Na další takový případ upozornil web Potraviny na pranýři.

Ovoce, které se jen tváří, že je zdravé

O tom, co byste si rozhodně neměli kupovat, vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Upozornili jsme například na chilli papričky z Kambodže, které obsahovaly směs několika pesticidů v množství, které překračovalo povolené limity. Tato kombinace navíc může zvýšit jejich toxicitu. Teď Státní zemědělská a potravinářská inspekce zachytila exotické ovoce liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu.

V obchodech se vyskytla zdraví ohrožující zelenina. Ten, kdo ji má doma by ji měl ihned vyhodit

Uvedené ovoce se prodávalo v prodejně PTTAN v Praze. Bylo navážené v sáčku a opatřené nálepkou s nápisem EN: Lychee; DE: Litschi. Inspektoři se nestačili divit, když se ukázalo, že v potravině byl překročen maximální limit reziduí pesticidů: azoxystrobin, ten třicetinásobně, chlorantraniliprol patnáctinásobně a difenoconazol dvojnásobně. Tyto látky mají nepříznivý vliv na lidské zdraví a konzumace ovoce, které je obsahuje, nám rozhodně škodí. Je tak jasné, že zmíněný výrobek by lidé neměli za žádných okolností konzumovat.

Škodlivé látky máme i doma

Pesticidy však nepoužívají jen zemědělci, ale můžete je mít třeba i u vás doma. Upozornil na to web Rehabilitace. Tyto škodliviny v sobě mají například hmyzí repelenty. Pokud doma máte dřevěnou podlahu, pak by mohla obsahovat pesticid Chromated Copper Arsenate, který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo. Některé další běžné produkty také obsahují pesticidy, třeba některé druhy barvy a dokonce i několik bazénových chemikálií, popisuje web.

iZdroj fotografie: SZPI
Spotřebitelé by zmíněnou šarži ovoce liči neměli v žádném případě konzumovat

Pokud člověk pesticidy konzumuje s jídlem, ukládají se v tlustém střevě. Když sníte takto ošetřené jablko, dostanete do sebe mnoho různých pesticidů, kterými byla jablka stříkána, i když si dané ovoce pečlivě omyjete, píše dále web Rehabilitace. To samé platí pro jahody, mrkev, celer, špenát, hrozny či okurky, které je před konzumací potřeba opravdu dobře omýt. „Když to tak vidím, tak je snad skoro lepší ovoce a zeleninu ani nejíst,“ řekla Událostem247 Alena Karkošová z Brna.

Koupili jste si někdy domů závadné ovoce? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články