Česká spořitelna varuje: Dejte si pozor na tento e-shop, během pár minut vás okrade o vaše peníze

Na internetu se stále častěji objevují podvodné internetové obchody. Kdo si nedá pozor, během pár minut může přijít o spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internetové nakupování se stalo běžnou součástí každodenního života. Pohodlí, rychlost a jednoduchost z něj udělaly fenomén napříč všemi generacemi. Není výjimkou, že si produkt objednáte večer a už druhý den ráno ho máte u dveří. K tomu navíc zákon garantuje možnost vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu. Ale právě tahle pohodlnost s sebou nese i určitá rizika, která mohou mít velmi nepříjemné následky. Internet je sám o sobě nebezpečným místem a, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, některé e-shopy vás namísto dodání zboží okradou.

Nebezpečný e-shop

Zatímco důvěryhodné internetové obchody dodržují jasná pravidla, stále častěji se objevují případy, kdy zákazníci za objednané zboží zaplatí, ale nikdy ho nedostanou. V těchto případech často nejde o úmyslný podvod, ale spíše o to, že e-shop se kvůli špatnému hospodaření dostane do finančních potíží. O jednom z takových případů vás redakce Událostí247 nedávno informovala. Konkrétně se jednalo o e-shop obchodu Biooo, který se dostal do insolvence a přestal svým zákazníkům odesílat zboží.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Kdysi oblíbený obchod dnes krachuje. Zákazníkům dluží zboží i peníze, vám také?

iZdroj fotografie: Pittigrilli/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na internetu se objevuje stále více podvodných e-shopů

Každopádně to není jediný problém, se kterým se můžete na internetu setkat. Objevuje se stále více e-shopů, které jsou vytvářeny primárně pro podvodné činnosti. Například před rokem se začal objevovat falešný e-shop Alza. Web vypadal téměř identicky a lidé si zde bez podezření objednávali zboží. Jenže na konci objednávkového procesu přišel zlom – zákazník byl přesměrován na falešnou platební bránu, kde zadal přístupové údaje ke svému internetovému bankovnictví nebo přímo údaje své platební karty.

Takových webů je přitom mnohem více a pravidelně o nich informuje Česká obchodní inspekce na svých webových stránkách. Když tyto webové stránky navštívíte a podíváte se na seznam níže, můžete si všimnout, že jen za květen upozornila ČOI hned na 11 nebezpečných internetových obchodů.

Na co si dát pozor

Způsobů, jak rozpoznat nebezpečný e-shop, existuje opravdu mnoho. Jak uvádí Česká spořitelna, prvním indikátorem je skutečnost, že na webových stránkách není uvedeno, kdo je vlastně jejich provozovatelem. V případě, že e-shop nemá ani uvedené obchodní podmínky, pak byste se mu raději měli vyhnout obloukem. Dalším indikátorem je značkové zboží, které e-shop nabízí za podezřele nízké ceny.

Oblíbený řetězec končí. Po krachu zavírá své prodejny, o práci přišlo okolo 1 300 Čechů

iZdroj fotografie: Policie ČR
Jen za květen odhalila ČOI 11 potenciálně nebezpečných e-shopů

Před podvodnými e-shopy varuje i samotná Alza, která se již několikrát stala terčem podvodníků, kteří využili vzhled jejího obchodu. Podle ní patří mezi podezřelé znaky špatná úroveň češtiny, neúplné údaje o zboží či podezřele široký sortiment. V případě, že máte pocit, že jste na podobný e-shop narazili, pak navštivte webové stránky České obchodní inspekce, kterou můžete o podezřelém obchodu informovat.

Setkali jste se někdy s podvodným e-shopem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články