Některá nařízení Evropské unie se ve společnosti nesetkávají s pochopením. Jedním z nich je to, kvůli kterému budou některé domácnosti platit až o 8 500 Kč více.
Není to tak dávno, co v Česku udeřila energetická krize, jejíž následky všichni pociťujeme dodnes. Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, zdražování se promítlo i v letošním roce, a bohužel, dá se očekávat, že v brzké budoucnosti bude jen hůř. České domácnosti si totiž budou muset připlatit. Za vše mohou nová nařízení Evropské unie, kvůli kterým se zvedne cena pohonných hmot, ale také cena vytápění uhlím a plynem, což by mohlo ještě více prohloubit inflaci.
EU zavedla nové poplatky
Přemýšlíte nad tím, proč neustále musíme platit vysoké ceny za energie? No, převážně za to mohou emisní povolenky, konkrétně ETS1, které tu s námi jsou už od roku 2005. Tyto emisní povolenky se vztahují například na elektrárny, teplárny, ocelárny i na emise letecké dopravy. Jak se ale zdá, snižování emisí neprobíhá podle plánu, a tak nakonec EU přišla s balíčkem Fit for 55, díky kterému chce EU dosáhnout snížení emisí do roku 2030 o 55 %. A v roce 2050? To by mělo podle plánů dojít ke klimatické neutralitě. Alespoň tak si to EU vysnila.
Jak redakce Událostí247 zjistila, tomu by měly napomoci emisní povolenky ETS2, které začnou platit už od ledna roku 2026. Zvýší se cena pohonných hmot, ale také vytápění plynem a uhlím. Česko za vlády premiéra Petra Fialy souhlasí s vybíráním povolenek v rozšířeném režimu emisních daní od počátku roku 2027.
EU už v roce 2023 sdělila, že cena za emisní povolenky ETS2 na jednu tunu emisí CO₂ pohonných hmot bude 45 eur. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jeden litr nafty by se zdražil v průměru o 4,5 Kč, u benzinu by to pak bylo přibližně 4 Kč. Jenže realita je nakonec trochu jiná a situace pak vypadá mnohem hrozivěji. Benzin od roku 2027 zdraží podstatně více, protože očekávaná cena za tunu CO₂ může být mezi 100 až 300 eury. Když se cena pohonných hmot zvedne o tolik, jak to nakonec dopadne s tím vytápěním? O kolik si české domácnosti připlatí?
Cena za topení
Domácnosti, které topí plynem a uhlím, mohou od roku 2027 očekávat, že si pořádně připlatí. O tom, o kolik to bude, se však zatím můžeme pouze dohadovat. Energetický analytik Tomáš Vrňák tvrdí, že průměrná domácnost, která vytápí plynem, si bude muset připlatit přibližně o 5 000 Kč ročně více. Ti, kteří používají k vytápění uhlí, si zřejmě připlatí až o 8 500 Kč ročně. „Jedná se o hrubé odhady a vše bude záležet na tom, jak česká vláda směrnici zohlední. Je možné, že systém projde značnými úpravami, protože zásah pro spoustu domácností nebude udržitelný,“ řekl Tomáš Vrňák.
Domácnosti, které se zdražování kvůli emisním povolenkám nemusí obávat, jsou pak ty, které vytápí kotlem na biomasu, štěpku, tepelnými čerpadly nebo elektrickými kotly. Systém EU ETS2 zatím počítá pouze s emisními povolenkami na fosilní paliva. To se tedy zatím týká pouze zemního plynu a uhlí.
Co si o nařízeních EU myslíte?


