Česko má novou minci: Má vyšší hodnotu než padesátikoruna, někteří ji už mají ve svých peněženkách

Některé mince už v dnešní době nemají téměř žádnou kupní sílu. Možná je proto na čase zavést nové mince a bankovky.

i Zdroj fotografie: Zubozrout/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ještě před několika lety měla padesátikoruna reálnou hodnotu, díky níž si za ni šlo pořídit poměrně dost zajímavých věcí. Dnes se vzhledem k inflaci tato mince stává spíše symbolickou – chcete-li něco zaplatit, potřebujete jich hned několik. Jenže nač s sebou tahat šest padesátikorun, když si člověk může vzít jednu stokorunu a jednu dvousetkorunu? Padesátikoruna má ve zkratce nízkou kupní sílu, a stejně tak je to i s ostatními mincemi. Podle webu Seznam Zprávy se například korunové mince už ani nevyplatí razit.

Vliv inflace

Inflace postupně snižuje kupní sílu nejen bankovek, ale i mincí. Pokud cestujete do zahraničí, možná jste si všimli, že v některých zemích je nutné mít k dispozici velké množství bankovek, protože jejich hodnota je mizivá. U nás v Česku zatím podobná situace nenastala, ale nutno podotknout, že některé mince ztrácí na své hodnotě. Taková korunová mince se už v dnešní době ani nevyplatí razit. Náklady na její výrobu totiž téměř dosahují její nominální hodnoty.

10 Kč mince v hodnotě 615 000 Kč. Nemáte ji někde po kapse, nebo v peněžence? Poznat se dá velmi snadno

iZdroj fotografie: Erictorres-2002/ Creative Commons / CC-BY-SA

V Česku se již delší dobu hovoří o nových bankovkách, konkrétně o těch s hodnotou 10 000 Kč. Na takovou novinku si však ještě budeme muset počkat. Mezitím však přichází nová mince, a to s hodnotou 200 Kč. Jedná se o stříbrnou minci Komenského mapy Moravy a o jejím vydání informovala Česká národní banka na svém webu. Přestože zatím nejde o platidlo, které bychom mohli běžně používat, jde o sběratelský kousek vydaný ve velkorysém počtu více než 21 000 kusů.

Nová mince

Dvousetkoruna, kterou má na svědomí Česká mincovna, byla vyrobena ze slitiny obsahující 92,5 % stříbra, a zbytek tvoří měď. Tím její skutečná hodnota výrazně převyšuje nominálních 200 Kč. Mince je navíc ozdobena významným motivem – zobrazuje mapu Moravy od Jana Amose Komenského, jednoho z největších českých myslitelů. Na lícní straně najdete levou část mapy, zatímco rubová strana zachycuje část pravou.

20 Kč mince v hodnotě téměř 500 000 Kč. Podívejte se do peněženky, zda ji tam náhodou nemáte. Poznat se dá velmi snadno

iZdroj fotografie: Česká národní banka

Sběratelské edice mincí jsou u Čechů dlouhodobě populární. Důvodem není jen jejich estetická hodnota, ale také potenciál zhodnocení. Mnozí věří, že podobné mince budou mít v budoucnu daleko vyšší hodnotu než dnes. Důkazem toho jsou předešlá vydání, která se dnes na bazarových portálech prodávají za více než dvojnásobek pořizovací ceny. Dvousetkoruna tak představuje zajímavý způsob, jak spojit investici se sběratelskou vášní.

Zvážili byste nákup této mince?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články