Oblíbený nápoj, který konzumují nejen děti, ale i dospělí, by mohl být v budoucnu zakázán a jeho prodej by mohl být v budoucnu limitován věkem.
Nápoje a potraviny, které dnes milujeme, se pro nás již brzy mohou stát jen vzpomínkou. Možná ne pro všechny, ale pro určité skupiny lidí určitě. Redakce Událostí247 vás již v minulosti informovala o tom, že Evropská komise zakáže prodej brambůrek s kouřovou příchutí (uzené) a další zákazy budou jen následovat. Tentokrát se určitá skupina českých obyvatel bude muset rozloučit s energetickými nápoji.
Energetické nápoje si děti už nekoupí
Česká Sněmovna se blíží ke schválení návrhu, který by zakázal prodej energetických nápojů osobám mladším 16 let. Iniciativa má podporu napříč politickým spektrem a opírá se o zdravotní důvody. Energetické nápoje jsou v Česku stále oblíbenější, rozhodně ale nejsou zdravé a zvlášť u dětí mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy.
Mezi ty nejzávažnější patří obezita, cukrovka, kardiovaskulární problémy a také výskyt zhoubných nádorů. To je jen malý výčet negativních účinků, se kterými se pravidelní konzumenti energetických nápojů mohou podle Národního zdravotnického informačního portálu setkat.
Právě děti jsou tou nejohroženější skupinou a vzhledem k tomu, že je v dnešní době pije dvakrát týdně minimálně pět z nich, vláda chce jejich prodej omezit. To se ale pochopitelně nelíbí výrobcům, kteří varují, že legislativa není v souladu s evropskými pravidly a může být dokonce nevymahatelná. Na odborném semináři poslanců ODS zaznělo, že návrh zákona nebyl řádně notifikován u Evropské komise. Ta má přitom při podobných změnách právo posoudit jejich dopad na vnitřní trh EU.
Výsledek je jednoduchý – pokud návrh projde v současné podobě, pak bude v rozporu s evropským právem a je tedy neaplikovatelný. Ve výsledku to znamená, že vláda bude nucena současný návrh upravit. Dalším problémem je pak podle výrobců i úprava definice energetických nápojů. Ta se nově opírá o koncentraci kofeinu nad 150 mg/l nebo přítomnost látek jako taurin, guarana a dalších stimulantů stanovených vyhláškou. Z definice jsou naopak výslovně vyňaty nápoje na bázi kávy, čaje nebo jejich extraktů.
Česko by rozhodně není první
Riziko konzumace energetických nápojů si neuvědomuje pouze česká vláda, ale také další země Evropské unie, jako například Polsko, Lotyšsko nebo Litva. Zmíněné státy zakázaly prodej energetických nápojů osobám mladším 18 let. Na rozdíl od nich Česko uvažuje o zákazu prodeje těchto nápojů osobám mladším 16 let.
Podle mezinárodní studie pije v Česku nejméně dvakrát týdně takové nápoje přibližně 70 000 dětí ve věku 11 až 15 let. Trh v současnosti nabízí zhruba dvě stovky různých typů energetických nápojů s obsahem kofeinu. V základních školách a na dětských akcích by měl být prodej energeťáků zcela zakázán.
Pijete energetické nápoje?


