Chataři a chalupáři, zpozorněte: Daň z nemovitosti bude letos až dvojnásobná. Pořádně si připlatíme

Vlastníte chatu nebo chalupu? Pak si připravte peněženky, letos totiž budete muset platit více než kdy jindy. Daň z nemovitosti totiž bude až dvojnásobná.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnozí sní o tom, že by si rádi pořídili dům nebo například chalupu. Jenže když už tak člověk učiní, najednou si uvědomí, že vlastnit nějaký ten rekreační objekt není vůbec jednoduché. Každý majitel musí dodržovat nejrůznější zákony, musí pravidelně provádět kontrolu komínu, starat se o zahradu a hlavně platit daň z nemovitosti. Ta se navíc rok co rok zvedá a člověk pak už jen přemýšlí nad tím, kde na ni vezme peníze.

Daň z nemovitosti se opět zvýší

Každý majitel nemovitosti musí platit daň, to není žádnou novinkou. Většinou mají majitelé chalup a chat čas do 31. května, jenže jelikož tento den připadá letos na sobotu, budete mít tentokrát čas až do 2. června. Člověk má tedy letos více času a možná se to bude hodit – majitelé chat a chalup se totiž musí připravit na to, že si letos pořádně připlatí. Stát totiž mění výpočet daně z nemovitosti, což se dotkne především chat a chalup. V praxi to znamená, že tisíce lidí zaplatí za své víkendové útočiště téměř dvakrát tolik než doposud.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Vlastníte chatu, či chalupu? Přijdete kvůli tomu o miliony korun. Evropská unie chystá změny, které se Čechům líbit nebudou

iZdroj fotografie: Policie ČR
Majitelé chalup a chat si letos připlatí

Základem pro zvýšení daně je letos vyšší sazba stanovená pro stavby sloužící k rekreaci. Vláda tím sleduje nejen vyšší příjmy pro obecní rozpočty, ale také motivaci k efektivnějšímu využívání nemovitostí. V podstatě platí jednoduché pravidlo: kdo má nemovitost, která zůstává prázdná, musí se připravit na to, že za to zaplatí víc. A bude ještě hůř. Už minulý rok informoval zpravodajský web Novinky o tom, že chalupáři zaplatí o tisíce korun navíc. Dnes tato situace nastává znovu a v budoucnu se bude opět opakovat.

Máme chatu na Šumavě a za poslední 3 roky se daň zvýšila téměř o 4 500 Kč. Jestli to takhle půjde dál, začneme uvažovat nad tím, zda si ji nechat, nebo ji raději prodat,“ řekla Událostem247 Kamila D. z Prachatic, která tak reagovala na jeden z našich článků týkajících se právě daně z nemovitosti.

Proč došlo k navýšení

Důvodů existuje hned několik. Jedním z nich je podpora obsazenosti domů a bytů. Stát argumentuje tím, že pokud někdo nemovitost využívá pouze sporadicky, nebo ji nevyužívá vůbec, měl by pak platit větší daň. Druhým důvodem je zhodnocování okolí. Část výnosů z daně připadá obci, která za ně zajišťuje veřejnou vybavenost a zlepšuje kvalitu prostředí. To pak pochopitelně zvyšuje hodnotu samotné nemovitosti. Takový krok by dával smysl, ale u rodinných domů, u rekreačních objektů jde spíše o kontroverzní záležitost.

Stát rozdává auta a chalupy za hubičku: Využijte toho, než to udělá někdo jiný

iZdroj fotografie: Jirka Dl / Creative Commons / CC-BY-SA
V budoucnu budeme platit za nemovitosti ještě více

Každopádně, chataři a chalupáři nejsou jediní, kdo by se měli obávat narůstajících daní. Velmi na ně doplatí například majitelé rozsáhlých nemovitostí s komerčním využitím nebo velkých neobydlených objektů. V porovnání s nimi zatím nejde u rekreačních staveb o žádné astronomické částky. Jde však o jasný signál toho, že vlastnit nemovitost už nebude bez nákladů – a to ani v případě, že ji využíváte jen párkrát do roka. Chalupáři by tak měli připravit peněženky – nebo přehodnotit, jestli má jejich chata ještě smysl.

Vlastníte chatu nebo chalupu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články