Stravenky zadarmo: Stát je skupině lidí, kteří se o ně přihlásí, nabízí téměř zadarmo. Stačí si požádat

Věděli jste o tom, že vám vaše město může pravděpodobně nabídnout stravenky téměř zadarmo? Stačí si o ně pouze zažádat.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Stravenky jsou v Česku dlouhodobě považovány za jeden z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Využívá je přibližně polovina všech zaměstnanců a jejich výhodou je nejen daňová úspora, ale i široká možnost uplatnění – lze s nimi zaplatit oběd v restauraci i nákup potravin v obchodě. Jenže věděli jste, že abyste je získali, nemusíte být vůbec zaměstnaní? Stačí si o ně jen zažádat a pokud vás vyberou, pak je dostanete téměř zdarma.

Stravenky téměř zdarma

Stravenky na jídlo využívá téměř každý a i v dnešní době se s nimi dá platit v restauracích. Jak redakce Událostí247 již zmiňovala, některé podniky to totiž cenově upravily přesně tak, abyste za oběd zaplatili jedinou stravenkou. Věděli jste ale, že pro zisk stravenek nemusíte být nutně zaměstnaní? Některá města je totiž nabízejí svým obyvatelům téměř zadarmo.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Analýza ukázala, že každý druhý Čech nedostává důstojnou výplatu

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úklid města za stravenky funguje v některých městech opravdu dobře

Říká vám něco systém úklidu města za stravenky? V Česku se aplikuje už minimálně od roku 2013 a je přesně tak jednoduchý, jak zní. Některá města, jako například Teplice nebo Frýdek-Místek, vám za pomoc s úklidem města zaplatí právě ve stravenkách. Tento systém cílí především na lidi bez domova a má dva hlavní cíle – zlepšit čistotu ulic a současně nabídnout lidem v nouzi způsob, jak si obstarat základní potřeby.

Jak to funguje

Za úklid parků, ulic či veřejných prostranství obdrží účastníci stravenky, které mohou využít k nákupu potravin – ovšem nikoli alkoholu. O tuto formu spolupráce je překvapivě velký zájem. Jak redakce Událostí247 zjistila, například ve zmíněném Frýdku-Místku se jen za minulý rok nasbíralo 450 pytlů odpadu. Kvůli obrovskému zájmu navíc muselo město přidat další úklidové dny.

Výplata pod 30 tisíc – existenční tragédie. Problémy, které se na tuto skupinu lidí valí, si zatím nikdo nedokáže ani představit

iZdroj fotografie: Kamil Czaiński / Creative Commons / CC BY-SA
Zájem o tuto službu neustále roste, ve Frýdku-Místku se nasbíralo přes 450 pytlů za rok

Účastníci pracují obvykle dvakrát týdně, každý úklid trvá dvě hodiny. Za každou odpracovanou hodinu dostávají stravenku v hodnotě 100 Kč. Tato forma odměny přináší navíc víc než jen jídlo. Mnoha lidem bez přístřeší pomáhá zavést pravidelný režim a znovu získat pocit smysluplnosti. Podle náměstka frýdecko-místeckého primátora Marcela Sikory může být pravidelná účast na úklidech prvním krokem ke snaze najít si trvalé zaměstnání nebo bydlení.

Co si o tomto nápadu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články