Vzdálenost od přechodu či respektování semaforu. To vše jsou věci, na které by si měli dát chodci v Česku pozor. Jinak jim může hrozit mastná pokuta.
Přechody pro chodce jsou místem, kde řidičům hrozí hned několik pokut. Zakázané je nejen předjíždění na přechodu, ale také třeba parkování, jak píše web Gařáž. Finanční sankci však v souvislosti s přechodem mohou překvapivě dostat v některých případech i pěší. Stačí jedno malé pochybení a hrozí jim mastná pokuta.
Přecházet mimo přechod se nevyplácí
I přecházení silnic má svůj řád. Pokud je ve vzdálenosti do 50 metrů přechod pro chodce, podchod, nadchod nebo křižovatka se semaforem, měl by tuto možnost chodec využít a nepřecházet silnici na neoznačeném místě. Tak zní jedno ze základních pravidel přecházení silnic, jak připomíná web TN.
To však není to jediné, co by měli lidé dodržovat. Chodci v Česku nadále nesmí přelézat zábradlí či svodidla u silnic. Zároveň, pokud přechází silnici mimo přechod, musí tak učinit kolmo k vozovce, nikoli šikmo, uvádí web iDnes. Pakliže lidé některé z těchto nařízení poruší, může jim od policie hrozit pokuta až do výše 2500 korun, jak již dříve psaly Události247
Chodcům hrozí pokuta i v dalších případech
Chodců se týká také další pravidlo, které mnozí z nich zejména ve velkých městech porušují. Jde o přecházení přechodů, u kterých je semafor. Ti, kdo přejdou na červenou, si mohou vysloužit pokutu až 2 tisíce korun, jak uvádí web iDnes. Pakliže by si tedy někteří lidé chtěli ušetřit pár minut čekání a silnici přeběhnout nehledě na svítící červenou signalizaci, může se jim to pěkně prodražit.
A v neposlední řadě by si lidé měli dávat pozor také na to, aby se při přecházení nekoukali do svého telefonu. Nejenže to může být nebezpečné. Někde jim za to dokonce může hrozit pokuta. Konkrétně toto nařízení platí v havajském městě Honolulu, jak před časem informoval web TN. Pokud se lidé budou při přecházení ulice či silnice věnovat svému telefonu, může jim za to od tamní policie hrozit pokuta ve výši několika set korun.