Chystá se brutální změna pro všechny majitele občanských průkazů: Kdo o novince 2024 nebude vědět, ten na to tvrdě doplatí

Díky digitalizaci už u sebe nebudeme muset nosit všechny osobní doklady tak, jak jsme až dosud byli zvyklí.

i Zdroj fotografie: Státní tiskárna cenin
                   

Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, vláda na podzim schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby. Lidé tak budou moci využívat mobilní aplikaci ve které budou mít uloženy své identifikační doklady v digitální podobě.

Od kdy a kde bude elektronický průkaz platit

Nová aplikace bude k dispozici pro iOS a Android. V základní fázi bude zatím umět pracovat pouze s občanským průkazem. Jak jsme na Událostech247 upozornili, v první vlně bude možné se touto e-občankou prokázat zatím pouze při komunikaci s ministerstvem, Českým telekomunikačním úřadem, úřadem vlády, nebo třeba Národní sportovní agenturou. Seznam je plně k prohlédnutí na webu edoklady.gov.cz.

Majitelé občanských průkazů, připravte se: V příštím roce se chystá obrovská změna, dotkne se nás všech

Mobilní aplikace eDoklady bude ke stažení od soboty 20. ledna. Elektronický občanský průkaz si lidé budou moci uložit nejvýše do dvou mobilů zároveň, upozornil web Novinky. Od pondělí 22. ledna začnou elektronickou občanku uznávat první úřady. Většina z nich včetně policie však bude mít tuto povinnost až od července. Elektronická občanka bude alternativou k plastové kartičce, která nadále platí. 

Bez jedné věci se neobejdete

Abyste si mohli elektronickou občanku pořídit, je potřeba nějaká forma digitální identity, například bankovní identita. Ověření bude zabezpečené číselným PINem o délce čtyř až osmi znaků. Funguje také ověření otiskem prstu nebo obličejem, PIN však musíte stejně zadat pro případ, že by biometrické ověření selhalo. Při ověření je také potřeba mít zapnutý bluetooth, píší dále Novinky. V budoucnu se digitální podoby dočká také řidičský průkaz.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Občanský průkaz má každý český občan starší 15 let

Podrobný návod, jak si elektronickou občanku nainstalovat, najdete na webu Identita občana. V budoucnu by aplikace mohla sloužit i pro ověření věku u samoobslužné pokladny v supermarketu, to ale vyžaduje mírnou úpravu zákona. „Já těmto digitálním věcem moc nevěřím. Bála bych se, že se mi někdo třeba nabourá do mobilu a tak si lehce stáhne citlivé údaje z mé občanky a pak si na mě někde vezme úvěr,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Tišnova.

Budete využívat doklady v elektronické podobě? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články