Majitelé občanských průkazů, připravte se: V příštím roce se chystá obrovská změna, dotkne se nás všech

Ten, kdo už má zřízenou datovou schránku nebo bankovní identitu, nebude už brzy muset u sebe nosit občanku.

i Zdroj fotografie: MDČR
                   

Digitální prostředí zasahuje stále více do našich životů. Už brzy bude možné mít v mobilu také občanský průkaz nebo řidičák. Jak jsme na Událostech247 informovali, vláda v září schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby. Lidé tak budou moci využívat mobilní aplikaci ve které budou mít uloženy své identifikační doklady v digitální podobě.

Klasické doklady zůstávají

Spousta lidí si už zvykla platit bezhotovostně a místo plastové kartičky používá mobilní telefon. Psali jsme o tom, že už brzy bude možné mít v mobilu také občanský průkaz nebo třeba řidičské oprávnění. Půjde však o dobrovolnou alternativu. Plastové kartičky samozřejmě dál zůstanou v platnosti, což ocení zejména starší lidé, kteří si s technologiemi tolik nerozumí, a také ti, kteří nemají chytrý mobilní telefon.

Stát rozhodl: Majitele občanských průkazů čekají velké změny. Vše odstartuje už 1. ledna 2024

Bude to jednoduché – stáhnete si aplikaci do mobilního telefonu, zaregistrujete se a používáte,“ řekl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš, když poslanci schválili novelu zákona o právu na digitální služby, který takzvané eDoklady zavádí. Jak upozornil web Peníze, jednoduché to ale bude jen pro toho, kdo má identitu občana, tedy datovou schránku, bankovní identitu, Moje ID nebo Mobilní klíč k e-governmentu.

Kde si občanský průkaz stáhnete

Nová aplikace má být dostupná ke stažení už od 1. ledna 2024 pro iOS a Android. V základní fázi bude zatím umět pracovat pouze s občanským průkazem. V první vlně bude možné se touto e-občankou prokázat zatím pouze při komunikaci s ministerstvem, Českým telekomunikačním úřadem, úřadem vlády, nebo třeba Národní sportovní agenturou. Seznam je plně k prohlédnutí na webu edoklady.gov.cz

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé budou moci brzy mít občanský průkaz i v telefonu

Psali jsme, že další vlna má přijít v červenci 2024, kdy už se bude možné prokazovat i policii, u soudu, finančnímu úřadu nebo například na úřadu práce. Soukromým osobám bude možné aplikaci předložit až od ledna 2025. „I když si myslím, že patřím do takové té digitální generace, do občanky v mobilu se mi úplně nechce. Mám tam už internetové bankovnictví a to mi přijde také docela risk. Člověk nikdy neví, kdo se mu nabourá do mobilu, nebo když ho třeba ztratíte,“ řekl Událostem247 pan Miroslav ze Znojma.

Co si o tom všem myslíte vy? Budete využívat občanský průkaz v telefonu? Napište nám váš názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články