WhatsApp používá více než miliarda uživatelů po celém světě. O její bezpečnosti se však vedou už dlouhodobě vášnivé debaty.
Každodenně ji používají stovky milionů lidí a přitom ani neví, že jim hrozí velké nebezpečí. Nedávno jsme psali o tom, že Češi hromadně přichází o své účty na WhatsAppu. Za vše může především skutečnost toho, že zmíněná aplikace není až tak bezpečná, jak se může zdát. Podle webu TN se dokonce jedná o aplikaci, která byla vytvořena přímo ke špehování lidí.
WhatsApp je nebezpečný
Denně ho používají miliony lidí ke komunikaci se svými přáteli, rodinou nebo kolegy. Problém však tkví tom, že je velmi nebezpečný. Instalací aplikace WhatsApp totiž podle webu Novinky otevíráte dveře kyberšmejdům. Ti vás poté mohou okrást o vaše data, citlivé údaje, nebo i kompletně celý účet. A pokud v něm někde máte uložená hesla, může to pro vás dopadnout tím nejhorším možným způsobem.
Existuje hned několik důvodů, proč WhatsApp nepatří mezi bezpečné aplikace. Jedním z nich je skutečnost, že sdílí data se svou mateřskou firmou. WhatsApp je ve vlastnictví společnosti Meta, která má na svědomí Facebook i Instagram. A my už přeci moc dobře víme, že Meta má velmi ráda uživatelská data. Ta jsou pak používána k zacílení reklamy. Nejde však o jediný problém, který s sebou WhatsApp nese.
WhatsApp byste měli odinstalovat
Aplikace má velký problém s GDPR pravidly. Meta bohužel neumí s uživatelskými daty moc dobře pracovat a samotný WhatsApp byl v minulosti často kritizován za nedodržování předpisů. Například v roce 2021 musela Meta za porušování GDPR pravidel zaplatit pokutu ve výši 221 milionů amerických dolarů. To rozhodně není dobrá vizitka.
Problém je také v kontroverzní změně podmínek užívání aplikace. Lidé jsou povinni svá data sdílet se společností Meta, což samozřejmě vyvolalo velkou vlnu nevole a uživatelé tak začali z WhatsAppu odcházet. V neposlední řadě jde o jednu z nejhůře nadesignovaných aplikací. V oblasti funkcí toho mnoho nenabízí a co se komunikace týká, i samotný Instagram nebo například Telegram nabízí mnohem lepší funkce, jako například skupinové chatování.