Daň za nošení oblečení: Jde o nový nápad vlády, ze kterého Češi nemají radost. Platit budou téměř všichni

Na to, že musíme platit daně za kde co, už jsme si zvykli. Že bychom je ale měli platit i za to, že si v obchodě koupíme oblečení?

i Zdroj fotografie: Aavindraa / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vláda v rámci konsolidačního balíčku zavedla celou řadu reforem. Jejich cílem má být ozdravení veřejných financí, tedy zlepšení rovnováhy mezi příjmovou a výdajovou stránkou. Bohužel, velká část změn, které se kvůli tomu udály, Čechy příliš nepotěšila. Jedná se totiž o nepopulární kroky, mezi něž patří třeba i zvýšená daň z nemovitosti, jak psaly Události247 již dříve.

V černých popelnicích nemá textil co dělat

Tato daň, které se nevyhne žádný majitel nemovitosti v Česku, vzrostla skutečně razantně. V průměru se zvýšila o 80 procent, tedy skoro na dvojnásobek. Lidé tak státu budou musí zaplatit o stovky až tisíce korun víc než loni. Řada novinek nastala i v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Zatímco u potravin se daň o 3 procentní body snížila, například vodné a stočné kvůli přesunu do vyšší, 12procentní sazby dramaticky zdražilo.

Letos se na dovolené bude kontrolovat, zda jsme správně oblečení. Kdo bude mít špatnou obuv, či kraťasy, schytá pokutu 12 500 Kč

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nově je ve hře daň za textil

Je však také možné, že budeme platit i daň za textil. České domácnosti totiž vytvoří až 120 000 tun textilního odpadu ročně. Mnozí ho navíc házejí do černých popelnic a textil pak není možné kvůli znečištění dále zpracovat, jak upozornil web Novinky. Končí kvůli tomu na skládkách nebo v zařízeních na energetické zpracování odpadu. Obce proto budou mít od příštího roku povinnost zavést na textil separovaný sběr.

Od kdy by mohla daň na textil platit?

Později by měl přibýt i recyklační poplatek za nákup každého kusu oblečení. Zřejmě půjde o jednotky korun za kus. Recyklační poplatek je od roku 2005 například v ceně spotřebičů. Pohybuje se zhruba od čtyř korun za mobilní telefony po 300 korun za lednici. Zatímco textil vyhozený do komunálního odpadu se buď spaluje, nebo skončí na skládce, ten z kontejnerů se třídí a pak znovu prodává. Případně je recyklován do nových produktů.

Máte doma staré oblečení? Nevyhazujte ho, známý obchod vám za něj vyplatí pohádkové peníze

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé by si měli dvakrát rozmyslet, zda si nové oblečení opravdu potřebují koupit. Mohou tím totiž zatížit životní prostředí

Vyhozena je tedy pouze malá část nepoužitelného textilu, píší dále Novinky. Nejlepším lékem na plýtvání je prevence, tedy rozvážný nákup každého nového kusu oblečení. Podle expertů se teď znovu použije nebo zrecykluje jen 15 procent z vyhozeného textilu, píše web Český rozhlas. Od července také platí nařízení Evropské unie, které zakazuje ničení neprodaných oděvů. Norma na zdanění textilu ke však zatím před vstupem do sněmovny. Pokud projde, bude platit od roku 2025.

Co na to říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články