Mnohé supermarkety letos začaly nabízet zlevnění potravin, které však zákazníci ve svých peněženkách prakticky nepocítili. Je totiž pouze ve výši haléřů.
Haléřové mince v Česku neplatí již mnoho let. Jak připomíná Česká národní banka (ČNB), 10 a 20haléře přestaly platit na podzim roku 2003. 50haléře se pak používaly do léta roku 2008. V poslední době jdou však haléře opět do módy. Ne ale v podobě mincí, ale čísel na cenovkách v obchodech.
Obchody začaly opět využívat haléře
Důvodem bylo snížením DPH na vybrané potraviny. Jak připomínají Události247, namísto 15 procenty se od letošního ledna potraviny začaly danit 12 procenty. Tento 3procentní rozdíl však mnohdy ve výsledných cenách činí jen několik haléřů. A aby byli prodejci transparentní a dali najevo, že ceny o nižší daň skutečně snížily, začaly cenovky uvádět v haléřích, tedy s přesností na 2 desetinná místa.
Celkem běžné se tak staly cenovky jako třeba 27,20 koruny nebo 69,54 koruny. Jak však na začátku roku upozornil web Seznam Zprávy, kromě snahy ukázat skutečné snížení cen slouží haléře také jako taktika, jak zapůsobit na zákazníky. Někteří sází na to, že tyto netypicky uváděné ceny lidi zaujmou a možná je i přimějí koupit si více věcí.
Praktiky zkoumali i inspektoři ČOI
Rozmach uvádění cen v haléřích zkoumali také pracovníci České obchodní inspekce (ČOI). Jak na svém webu ale uvádí Svaz obchodu a cestovního ruchu, žádný problém v tom nenašli. Protože korunu lze rozdělit na 100 haléřů, není nic proti ničemu uvádět v nich i cenovky. A fakt, že haléře už nejsou platné mince, na tom nic nemění.
A jak je to při placení u pokladny? Záleží, zda lidé nákup hradí hotově, nebo kartou. Zatímco v prvním případě se částky klasicky zaokrouhlí na celé koruny, v tom druhém zaplatí přesnou sumu, tedy ani o haléř méně nebo více. Tak či tak je však výsledkem to, že konečnou cenu potravin tato haléřová zlevnění příliš nesnížila a žádné velké zlevnění se tak snížením DPH nekonalo.