Pozor: Lidé, kteří včas nevyplní důležitý dokument, přijdou o peníze z důchodu. Týká se to i vás?

Mnozí čeští senioři mohou získat nemalé peníze k důchodu navíc. Musí se o to ale aktivně přičinit a včas si o přídavek požádat.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Důchody jsou v Česku velmi ožehavé téma. Nejde přitom jen o výši samotné penze, ale také další přídavky či jiná navýšení, jichž mohou čeští důchodci dosáhnout. Jedním z nich je i výchovné. Lidé, kteří včas nevyplní důležité dokumenty týkající se tohoto příspěvku však o tyto peníze z důchodu, na které by jinak mohli mít nárok přijdou.

Kdo si včas nepožádá, ten o peníze přijde

Výchovné, tedy přídavek 500 korun měsíčně za každé vychované dítě dostávají čeští důchodci od roku 2023, jak připomínají Události247. Aby ho však lidé získali, musí se o to aktivně přičinit. Jak totiž píše web ministerstva práce a sociálních věcí, automaticky výchovné získali pouze ti, kteří v době zavedení již důchod pobírali. Ostatní si o něj musí zažádat.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Lidé si musí o výchovné sami požádat, jinak peníze nedostanou

Kromě toho, že lidé si musí vše zjistit a sami podat žádost je pak omezené i to, do kdy o výchovné lze žádat. Jak na svém webu uvádí ministerstvo práce: „Pro starobní důchody přiznané po 31. 12. 2022 bude třeba o výchovné vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod, jinak nárok na výchovné nevznikne.“ Ti, kteří všechny důležité dokumenty související s žádostí včas nevyplní tak o tyto peníze nenávratně přijdou.

Vyplácení výchovného čekají změny

Aby toho nebylo málo, tento příspěvek čeká také značné omezení. Jak psaly Události247, změny by měly začít platit od roku 2027. Jejich součástí má být nové pravidlo, podle kterého by na peníze měli nárok jen lidé, kteří vychovali 3 a více dětí. Ti, kteří mají jen 1 či 2 potomky pak budou mít smůlu.

Dobré časy důchodcům skončily. Stát s nimi vypekl, spoustu z nich už nikdy neuvidí svoje peníze

Výchovné přitom podle všeho plní jednu ze svých zásadních funkcí, a sice snižovat rozdíly mezi důchody mužů a žen způsobené mimo jiné i roky strávenými péčí o děti. Nárok na něj má totiž jen jeden z rodičů, konkrétně ten, který o dítě pečoval více. To bývají ve většině případů ženy. A jak píše web ČT24, od doby zavedení výchovného se rozdíly ve výši důchodů zmenšily o 800 korun.

Souhlasíte se změnami, podle kterých by na výchovné měli mít nárok jen rodiče 3 a více dětí? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články