Důchodce neměl dost peněz na život. Odstěhoval se tak z domova pro seniory a teď bydlí v hotelu. Ušetří díky tomu každý měsíc

Většina z nás se těší, že až nastoupí do zaslouženého důchodu, bude mít víc času věnovat se třeba vnoučatům a dalším příjemným věcem.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Někdy však může být všechno úplně jinak. Zvlášť pokud se o sebe lidé nedokáží sami úplně postarat a musí se přestěhovat do domova pro seniory. Psali jsme, že výnosný byznys si z péče o starší generaci udělali ve zlínském domově pro seniory. Od svých klientů inkasovali každý měsíc nezákonně tisíce korun. Domov chtěl zaplatit dokonce i za služby, které si senioři už jednou zaplatili nebo je za ně hradil stát.

Senioři se bojí, co s nimi bude

Na 500 korun měsíčně vyšlo užívání vlastního elektrospotřebiče, dalších 500 korun museli senioři dát také za úklid a mytí oken, 465 korun za praní prádla a záclon, 500 korun za správu a údržbu nemovitosti, 250 korun za zapůjčení televize, 200 korun za vyhotovení měsíčního vyúčtování a dokonce 510 korun měsíčně za to, že měli po celý den k dispozici pití. Za tak vysoké poplatky klienti navíc rozhodně nedostávali odpovídající péči.

Právě se děje: Statisíce českých důchodců od 1. července 2024 přichází o své peníze. Často o tom ani nemají ponětí

iZdroj fotografie: Policie ČR
Domovy pro seniory jsou často na hraně svých kapacit

Sehnat pro své blízké místo v domově pro seniory není v dnešní době nic jednoduchého. Jak psal už dříve web SeznamZprávy, podle průzkumu agentury Ipsos chce minimum Čechů trávit závěrečné roky života v domově pro seniory nebo jiné ústavní péči. Realita je však často úplně jiná. Hlavně kvůli špatnému zdravotnímu stavu pak lidé často končí na takzvaném pořadníku a na nový domov často čekají i několik let.

Řešením může být dlouhodobé bydlení v hotelu

Tato smutná praxe se bohužel netýká jen České republiky. Proto si 64letý Američan Terry Robinson vymyslel opravdu netradiční řešení. Namísto domova pro seniory se ubytoval v hotelu Holiday Inn, kde mu denně uklízí, podle potřeby mění ložní prádlo, a navíc má chutné jídlo. O jeho příběhu psal francouzský web Le Point. Předtím, než se k tomuto kroku rozhodl, provedl si jako důchodce všechny potřebné výpočty pro pobyty za přijatelné ceny, které by pro něj byly výhodné.

Důležité změny v důchodech od 1.10.2024. Už nic nebude jako dřív, Češi jsou vzteky bez sebe

iZdroj fotografie: Kurt Kaiser / Creative Commons / CC-BY-SA
Příběh zmíněného zahraničního důchodce může být pro mnohé inspirativní

Terry si řekl, že místo toho, aby utratil 188 dolarů za den v pečovatelském domě, zaplatí v hotelu pouze 60 dolarů, což je méně než polovina nákladů. Na konci měsíce mu tak zůstanou peníze navíc. Pokud by ho chtěl někdo následovat, radí mu kombinovat dlouhodobé pobytové nabídky a slevy pro seniory včetně snídaně, nebo dokonce „happy hours“, kdy jsou ceny ještě nižší než průměr. Užívat může také bazén, posilovnu a saunu v hotelu. Pobyt je tak jako nekonečná dovolená.

Co si o podobném příběhu myslíte? Dá se podle vás uplatnit něco podobného i v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články