Důchodci to ještě neví, ale už v červenci 2024 přijdou hromadně o peníze. Stát už o všem rozhodl

Statisíce českých seniorů od července přestalo od státu dostávat peníze, na které byli dosud zvyklí. To vše jen proto, že pobírají starobní důchod.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Čeští důchodci v poslední době nezažívají zrovna radostné časy. Alespoň co se týká financí, jež na důchodech dostávají od státu. Vláda totiž v rámci úspor provedla řadu změn, z nichž několik negativně dopadlo právě na české seniory. Patří mezi ně například znevýhodnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu či změny v systému valorizací, kvůli kterým budou penze růst pomaleji. A nyní začala platit další novinka, kvůli které mnozí Češi o své peníze začali přicházet. Týká se penzijního spoření.

Důchodci od července nedostanou státní příspěvky

Jak upozorňuje server Peníze, od 1. července začaly platit změny v systému státních příspěvků penzijního spoření. A jednou z nich je i nové pravidlo, podle kterého na příspěvky nemají nárok lidé, kteří již pobírají starobní důchod. Jako zdůvodnění vláda uvedla, že státní podpora má být určena pro ekonomicky aktivní lidi, které má motivovat ke spoření, ne pro seniory, kteří příspěvky využívají ke zhodnocování svých důchodů.

Desetitisícům českých seniorů hrozí, že přijdou o všechny svoje peníze. Stačí, že si nepohlídají jednu maličkost

Tento problém se přitom rozhodně netýká malé části lidí. Jak již dříve psaly Události247, státní peníze kvůli nebude každý měsíc dostávat asi 750 tisíc českých penzistů. Všichni tito lidé začnou o státní bonusy hromadně přicházet. To může jejich každoměsíční příjmy snížit o stovky korun. Jak připomíná server Peníze, do konce července dostávali lidé, včetně důchodců, podle výše vkladů ke svému spoření každý měsíc státní příspěvek od 90 do 230 korun.

Ukončit spoření se nemusí vyplatit

Mnozí důchodci nejspíš nyní řeší, jak s touto novou situací naložit. Vkládat peníze nadále do spoření, kde už k nim nebudou dostávat žádné státní bonusy, je totiž nevýhodné. Jednoduše spoření zrušit se však také nemusí vyplatit. Aby totiž lidé mohli ukončit spoření a vybrat si své úspory, musí dosáhnout věku alespoň 60 let a spořit minimálně 5 let. Ti, kdo tyto podmínky nesplní, na to tvrdě doplatí.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchodci začnou přicházet o státní příspěvky k penzijnímu spoření

Jak píše server Novinky, pokud lidé ze spoření odejdou dříve jak po 5 letech, přijdou o veškeré státní příspěvky, které dosud dostali. A kdyby spoření ukončili už po méně než 2 letech, nedostali by žádné peníze, tedy ani ty, které do spoření sami vložili. Mnozí odborníci tak radí, aby si tito lidé snížili měsíční spořenou částku na minimum, ale ve spoření nadále pokračovali, aby splnili požadovanou dobu spoření a nepřišli o dosud získané státní příspěvky.

Co si o novince, podle které nemají důchodci nárok na státní příspěvek ke spoření, myslíte vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články