EU rozhodla: Všechny tyhle potraviny budou v ČR zakázané. Všichni je milujeme, už brzy si je ale nikdy nekoupíme

Snad každý z nás někdy dostane chuť na něco nezdravého, většinou jde o smažené chipsy nebo třeba něco z fastfoodu.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Na to, že Evropská unie občas přijde s nápadem, který se nám zdá spíš kuriózní, jsme si už většinou zvykli. Psali jsme například o tom, že jedná o zákazu až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných látek a chce hledat alternativy. Lidé je znají díky jedinečným vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty. Užíváme je třeba jako teflonové pánve.

Nařízení unie jsou někdy úsměvná

Psali jsme také o tom, že Evropský parlament schválil novou směrnici, která činí významný krok v regulaci plastových obalů, zejména pak igelitových sáčků. Podle nařízení by se plastové sáčky měly využívat pouze pro balení potravin, kde je to nezbytné z hygienických či jiných důvodů, například u syrového masa, ryb nebo mléčných výrobků. Směrnice má zakázat prodej tenkých plastových tašek o síle méně než 15 mikronů.

Konec igelitek v ČR: Evropská unie je už brzy definitivně zakáže. Do čeho si asi dáme náš nákup?

Teď čeká změna potraviny s kouřovou a uzenou příchutí. Blíží se totiž zákaz takzvaného tekutého kouře, který mnoha potravinám dodává oblíbené uzené aroma. Podle odborníků může ničit DNA. Konkrétně má jít o ty, které nevznikají přímo uzením, ale použitím zkapalněného kouře. Informoval o tom web dTest. Tento tekutý kouř se využívá například k ochucování chipsů, sýra, dochucování slaniny, v některých polévkách a taky v hotových pokrmech.

Budu si muset udělat zásoby, říká zákaznice

Varování před těmito příchutěmi vydal už v listopadu 2023 Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA. Jak upozornil například irský úřad pro bezpečnost potravin, v loňském roce bylo na evropském trhu deset takových látek. Letos jich je už jen osm. U dvou z nich si totiž jejich výrobci nepožádali o prodloužení povolení a od 1. ledna se tak jídlo s nimi nesmí prodávat. O zákazu, respektive dalším neprodloužení povolení kouřových aromat, se mluví už od minulého roku.

iZdroj fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněná uzená přichuť se hojně využívá například u brambůrků

Podle dTestu už je ale opravdu blízko a v platnost by měl vstoupit na začátku března. Neznamená to prý ale, že s jarem všechny produkty s tekutým kouřem zmizí. Výrobci by totiž měli mít čas na změnu složení a doprodání zásob. Zákazníci tak budou moci zřejmě tyto potraviny kupovat další měsíce až roky. „Tyhle brambůrky miluju, takže až to nastane, tak si je určitě nakoupím do zásoby. Myslím, že zrovna tohle nařízení docela postrádá smysl,“ řekla Událostem247 paní Ivana.

Co si o tomhle zákazu ze strany unie myslíte vy? Fandíte mu, nebo vám přijde nesmyslný? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články