Naše maminky si je vychvalovaly až do nebes. Teď je chce Evropská unie zakázat, jako spoustu dalších věcí, na které jsme byli zvyklí.
Na webu Události247 jsme již dříve upozornili na to, že se jedná o zákazu až 10 000 perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS). Evropská unie chce hledat alternativy. Tyto látky jsou známé také jako věčné chemikálie a škodí organismům i celým ekosystémům. Uživatelé si je chválí díky vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty.
Nebezpečný kouř při smažení
I když se vědci zkoumáním teflonových povrchů zabývají již dlouhou dobu, zatím nepotvrdili, že s odstraněním kyseliny perfluoroktanové (PFOA) budou odstraněna také veškerá zdravotní rizika. Jak Události247 dohledaly na serveru Healthline, experti před nesprávným používáním spojeným hlavně s přehříváním prázdných pánví i nadále varují. Při vyšších teplotách při smažení totiž vzniká kouř, který je důsledkem hlubších chemických změn.
Na webu Bezpečnost potravin redakce Událostí247 vyčetla, že některé z látek, které při smažení vznikají, jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Proto se teplota oleje 190 stupňů Celsia nemá překračovat. I když server American Cancer Society vyloučil, že by moderní teflon zvyšoval riziko rakoviny a jakkoliv škodil zdraví, možnou alternativou může být třeba pánev z nerezové oceli, která je také vysoce odolná proti poškrábání.
Špatné materiály zvyšují riziko rakoviny
Studie se zabývaly zkoumáním míry rakoviny u lidí žijících v blízkosti nebo pracujících v chemických závodech souvisejících s PFOA. Některé z těchto studií naznačují zvýšené riziko rakoviny varlat, ledvin nebo štítné žlázy. V návrhu omezení používání věčných chemikálií se uvádí, že by se mělo také co nejvíce zamezit uvolňování PFAS do životního prostředí. Cílem návrhu je snížení emisí PFAS do prostředí o 96 procent za 30 let od přijetí normy.
„O tyto věci se zajímám a vím o tom. Taky se mi dříve několikrát stalo, že se mi teflon z pánve začal odlupovat, což myslím svědčí o tom, že to zdravé opravdu není,“ řekla Událostem247 paní Anežka M. z Třebíče. Pokud uvažujete o koupi nové pánve, mezi bezpečné materiály pánví patří kromě keramiky a oceli také litina a titan. Vybírejte tedy raději z těchto materiálů, ať zbytečně neriskujete své zdraví. Nemusíte se však obávat, že byste museli svou teflonovou pánev v případě zákazu přišli. Bude zakázán případně pouze jejich budoucí prodej v obchodech.
Máte doma teflonovou pánev?


