Fotovoltaika má silného konkurenta. Nová turbína dokáže vyprodukovat polovinu spotřebované roční energie

Zdá se, že fotovoltaika má od nynějška nového konkurenta. Nová turbína od holandských vynálezců by ji mohla brzy nahradit.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vzhledem k minulým energetickým krizím začali mnozí uvažovat nad tím, jak co nejlépe ušetřit za energie. Skvělou volbou se v posledních letech stala především fotovoltaika, která si získává na oblibě nejen u nás, ale i v Německu. Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, v Německu je dokonce možné zakoupit fotovoltaické panely přímo v Lidlu. Když ale pomineme fotovoltaiku, existuje ještě jeden způsob, jak značně ušetřit, a to díky větrné turbíně, kterou si můžete umístit přímo na svůj dům.

Fotovoltaika má konkurenci

Obnovitelné zdroje energie se neustále vyvíjejí a zdá se, že fotovoltaika začíná mít velkou konkurenci. Vědci z Nizozemska představili inovativní větrnou turbínu Liam F1 UWT, která slibuje efektivní výrobu elektřiny bez ohledu na počasí. Ta neváží ani 100 kilogramů a navíc se dá snadno nainstalovat i tam, kde už dávno máte fotovoltaické panely. Redakce Událostí247 se dočetla, že její výkon má být 1,5 kW při rychlosti větru 5 m/s. Turbína je koncipována tak, aby pokryla nejméně polovinu spotřeby energie průměrné domácnosti.

Lidl začal ve svých obchodech nabízet fotovoltaiku za pár korun. Za ty peníze dokáže hotové zázraky

Díky svému unikátnímu tvaru, inspirovanému ulitou hlavonožců a principy řeckého matematika Archimeda, je mimořádně efektivní a tichá. Výhodou je i nízká startovací rychlost – k rozběhu jí stačí vítr o síle pouhých 2,5 m/s. Své využití by tedy měla i u nás, kde se průměrná rychlost větru pohybuje od 2 do 4 m/s. Korejské testy odhalily, že v lokalitách s průměrnou rychlostí větru 5 m/s dokáže turbína vyprodukovat 1180–1500 kWh energie ročně.

Revoluční vynález má i své chyby

Ačkoliv se tato čísla mohou zdát na první pohled nízká, ve srovnání s běžnými větrnými turbínami stejného průměru dokáže generovat až pětkrát více elektřiny. Největší výhodou Liam F1 je možnost kombinace se solárními panely. Zatímco panely dodávají elektřinu v době slunečných dnů, turbína se postará o výrobu během zataženého počasí. Produkce elektřiny tak funguje v podstatě bez přestávky.

Čeká nás velké zdražování. Připlatíme si za energie, vodu a potraviny. O kolik to bude?

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Fotovoltaika má silného konkurenta, jedná se o turbínu Liam F1

Ačkoliv výrobci tvrdí, že turbína nevydává žádný hluk, není to tak zcela pravdivá informace. Chod turbíny sice je tichý, ale v jejím okolí nakonec přeci jen k nárůstu hluku dojde. Nesmíme samozřejmě zapomenout na to, že v obytné stavbě nesmí hladina hluku přesáhnout 40 dB. Nesmíme samozřejmě opomenout fakt, že ne všude fouká vítr stejnou rychlostí a na některých místech v ČR je větru pro takovou turbínu nedostatek.

Zda se vám turbína vyplatí? Těžko říct. Odborníci doporučují, abyste si pořídili anemometr a sílu větru pak v místě svého bydliště měřili, a to po dobu celého roku. Jedině tak zjistíte, jaká je průměrná rychlost větru a zda se vám investice do takové turbíny vyplatí. Nutno však podotknout, že zatím je na uvažování o koupi brzy – v Česku si ji stejně ještě nějakou dobu nepořídíte.

Co na tuto turbínu říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články