Češi už v domácnostech zavádí praktiky, díky kterým šetří na energiích

Poté, co začala vlna zdražování a přišel nedostatek ruského plynu, začala většina lidí šetřit. Projevilo se to i na spotřebě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle zjištění expertů se spotřeba plynu s příchodem chladného počasí zatím rapidně nezvýšila. Informuje o tom TN. Kvůli vysokým cenám klesá spotřeba energií meziročně už od začátku roku. Výrazně méně jich Češi spotřebovali už na konci února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, píše dále TN.

Topná sezóna začala později

Spotřeba plynu domácností a firem byla v prvních dnech topné sezony nižší než loni, a to i přes chladnější počasí. Informaci přinesl web společnosti Amper Meteo. Z nasbíraných dat je zřejmé, že topná sezona definitivně začala v pondělí 19. září. Teploty totiž byly meziročně nižší až o 7,7 stupňů Celsia. Například ve středu 21. září činil mezi týdenní nárůst ve spotřebě 62 procent, píše dále Amper Meteo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pár u krbu

Obecně je od začátku roku opravdu velká úspora plynu,“ řekl Událostem247 analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. „Je to asi 10 až 15 procent. Od té doby se postupně neustále zvyšuje. Teď v září je úspora asi největší, i díky tomu, že se začalo topit o týden později oproti předchozím letům. V rámci předchozího týdne tam byla úspora asi 30 procent. Tento týden už to tak viditelné není. Ale nějakých 10 až 20 procent úspory to stále je,“ doplnil analytik. 

Plynové kotle už stát nepodpoří

Kvůli odklonu od ruského plynu končí stát s podporou plynových kotlů. Alternativy čistějšího vytápění však stále jsou. Jak píše web Kurzy, zájem je především o tepelná čerpadla. Lidé si na ně však musí kvůli zvýšenému zájmu počkat i několik měsíců. S odklonem od plynu souvisí taky prodloužení termínu na výměnu neekologických kotlů 1. a 2. třídy o dva roky až do září 2024. Informuje o tom ČT24

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Spotřebu během topné sezony pomáhá vyrovnávat plyn v podzemních zásobnících, píše dále ČT24. Při úplném výpadku dodávek by Česku současné zásoby vydržely při průměrné spotřebě asi 40 dnů. To je podle ČT24 podobně jako na Slovensku nebo v Rakousku. Pokud by ale k výpadku dodávek opravdu došlo, stát bude nejprve omezovat spotřebu plynu velkým odběratelům. Slibuje, že domácností by se omezení dotklo až jako posledních. Jen pro domácnosti by podle ČT24 aktuální zásoby plynu vydržely déle než půl roku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články