Možná jste si toho všimli i vy. Některé obchodní domy začaly vybírat poplatek za použití toalety. Většina zákazníků s tím ovšem nesouhlasí.
Poplatky se staly součástí našich životů. Platíme za rozhlas či televizi, za mobilní tarif, nájem, inkaso, ale také třeba za parkování u obchodu, kam jdeme nakupovat, jak Události247 psaly již dříve. Pravdou ovšem je, že poplatek se platí jen v případě, že zákazník musí za parkování zaplatit v případě, že překročí 90 minut. Do té doby je to zdarma.
Jde o malé částky do 10 korun
V poslední době zákazníci při nákupech v některých obchodních centrech musí platit poplatek za použití toalety. To se však některým z nich vůbec nelíbí a přijde jim to nespravedlivé. I když jde většinou o malé částky, maximálně do 10 korun, vadí jim to. Je však potřeba říci, že důvodem, proč obchody tyto poplatky zavádějí, je většinou snaha o tom, aby se na veřejných toaletách nevyskytovali třeba lidé bez domova a neznečišťovali je.
Tato praxe platí například v brněnské obchodním centru Vaňkovka. Za návštěvu toalet se tam platí symbolický poplatek 5 korun. Jak nám řekla žena, která se tam stará o pořádek a na placení dohlíží, poplatek byl zaveden především z důvodu, že nedaleko je autobusové a vlakové nádraží, na kterém se zdržují lidé bez domova a ti sem často chodili vykonávat potřebu. Podle toho potom toalety také vypadaly.
Za čistotu si radši zaplatím, říká zákaznice
Poplatek za použití WC nepříjemně překvapil také zákazníky Globusu v Trmicích u Ústí nad Labem. Jak psal server Deník, lidé za to, že si odskočí vykonat potřebu, zaplatí 10 korun. Pokud tak učiní před nákupem, tato částka je jim pak odečtena při platbě na pokladně. Také zde je důvodem pro zavedení poplatku především vandalismus a snaha o udržování pořádku. Poplatek za použití toalety zavedlo také nedaleké Obchodní centrum Forum.
Toalety jsou od letošního dubna zpoplatněny také například v pražském nákupním centru Palladium, a to částkou 20 korun pro dospělé a maminky s kočárkem. Děti do 10 let a osoby se zdravotním postižením mají vstup zdarma. Také obchodní centrum Central Kladno zavedlo za WC poplatek 10 korun. Platit lze hotově i kartou. „Já si radši za WC zaplatím, než aby to bylo zadarmo a člověku se tam udělalo z toho, jak to vypadá, akorát zle,“ řekla Událostem247 paní Majka m. z Brna.
Všimli jste si toho?


