Máte doma staré poštovní známky? Nevyhazujte je, některé z nich se dají prodat za miliony korun

O tom, že starší věci mohou mít nevyčíslitelnou hodnotu, na Událostech247 informujeme pravidelně.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Psali jsme například o tom, že vysokou cenu může mít třeba staré porcelánové nádobí. Obzvlášť ceněné je především nádobí z Číny. Vydělat však můžete třeba i na starých mlýncích po babičce. Dá se předpokládat, že s trochou štěstí můžete mít nějaké vzácné nádobí na půdě či třeba na chalupě i vy. Pokud náhodou na nějaký takový kus narazíte, v žádném případě ho nevyhazujte.

Půdy skrývají hotové poklady

Víte od nás také, že mnozí sběratelé jsou ochotni dát obrovské peníze třeba za staré plakáty nebo i obyčejné VHS kazety. Ceněné také vybrané předměty z doby Československé socialistické republiky. Ceněné jsou také vybrané staré mince. Psali jsme, že například stokorunová bankovka s obrázkem dělníka a družstevnice, se kterou Čechoslováci platili v letech 1962 až 1993. Před dvěma lety ji bylo možné prodat za částky okolo 1500 až 8 000 korun.

Máte na půdě, či ve sklepě tenhle nenápadný plakát? Dostanete za něj neuvěřitelných 11 700 000 Kč. Honem se podívejte

Češi jsou však také vášnivými sběrateli poštovních známek. Možná jste už někdy slyšeli pojem modrý mauritius. Jedná se o jednu z nejcennějších poštovních známek světa a sběratelé jsou ochotni za ni zaplatit desítky milionů korun. Jedna z těchto známek je i ve sbírce soukromého investora v České republice. I když je šance na nalezení tak cenné známky velmi malá, rozhodně sbírku zděděnou po dědečkovi nevyhazujte.

Vzácné známky

Modrý mauricius je poštovní známka, která patří k těm nejcennějším na světě. Povědomí o ní mají dononce i lidé, kteří se filatelií nezabývají. Modrý mauritius byl podle Wikipedie vydán 20. září 1847 na ostrově Mauricius, a to v nákladu 500 kusů. Byla to vůbec první koloniální poštovní známka, která byla vydána mimo území Velké Británie. Spolu s ní vyšla i červená varianta (červený mauritius), která má také vysokou cenu.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé starší poštovní známky mají dnes astronomickou hodnotu

Dochovalo se pouze 12 kusů modrého mauritia, z toho pouze 4 kusy jsou nepoužité. Jak píše Svět krestivity, cena této známky je až 100 milionů korun. Za jeden z klenotů filatelieje považován i Bombajský dopis, který je zdobený hned dvěma známkami červeného mauritia. V roce 2016 se všechny výše zmíněné exempláře dostaly do soukromé sbírky českého sběratele. Pokud máte doma starší sbírku známek, pořádně si ji zkontrolujte u odborníka. Při troše štěstí byste si mohli přijít na pěknou částku peněz.

Máte doma ještě staré poštovní známky? Dejte nám vědět dolů do komentářů jaké

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články