Češi zuří: Jedna z nejoblíbenějších potravin extrémně zdražila. Bude snad nově jen pro bohaté?

Asi 2,7 krát. Tak moc za poslední 2 roky zdražila oblíbená potravina mnoha Čechů. A zlevnění se podle všeho nechystá.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Zdražování potravin bylo velkým tématem především v loňském roce a prvních měsících letošního roku. Nyní se již situace vcelku ustálila a některé potraviny dokonce mírně zlevňují, jak nedávno psaly Události247. To se však nedá říct o pomerančovém džusu, jehož cena naopak roste. A podle všeho v budoucnu lépe nebude.

Některých potravin se pokles cen netýká

O rapidním růstu cen pomerančového džusu psaly Události247 již na konci loňského roku. Reálně je však cena této potraviny na vzestupu už několik let. Jak uvádí web Novinky, v květnu se částka vyšplhala na rekordní 4,87 dolarů za libru, tedy asi 450 gramů mraženého pomerančového džusu. Před 2 lety se přitom prodával za cenu okolo 1,80 dolarů za libru.

Všemi milovaná potravina najednou brutálně zdražila. Ještě je čas udělat si levné zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodě nedoplatí

Ruku v ruce s růstem ceny na burze jde i zdražování těchto potravin v obchodech. Server iDnes nedávno psal o tom, že aktuálně se ceny litru pomerančového džusu v českých supermarketech pohybují okolo 80 až 100 korun. V akcích či od vybraných levnějších značek lze sice výrobek sehnat i levněji, přesto je jeho cena nebývale vysoká. Mnozí se tak již začínají obávat, zda se z tohoto oblíbeného džusu nestane potravina jen pro bohaté.

Počasí i nemoci pomerančovníků

Příčin tohoto vývoje je několik. Spojují je ale klimatické změny a výkyvy počasí. Ty stojí i za rozvojem nemocí, které pomerančovníkům škodí a mají za následek špatnou úrodu. Patří mezi ně i nemoc, které se říká „žlutý drak“, píše web Novinky. Jedná se o chorobu pocházející z Číny, kterou způsobují bakterie z rodu Liberibacter.

iZdroj fotografie: Geoff Peters/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pomerančový džus je jednou z oblíbených potravin mnoha lidí

O jak rozsáhlý problém jde, dokazuje i fakt, že například v Brazílii je nemocí zasaženo asi 40 procent plantáží. Stromy, které bakterie Liberibacter napadne, plodí nezralé, zelené a hořké pomeranče. Postupně pak stromy uhynou. A zlepšení situace podle všeho na obzoru není. To potvrdil i prezident Mezinárodní asociace ovocných a zeleninových šťáv Kees Cools. Podle něj je velmi malá pravděpodobnost, že by se situace se sklizní zlepšila, dodává web Novinky.

Kupujete si pomerančový džus? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články